NOWOŚCI

czwartek, 27 października 2011

Książka #41. Wiersze i wierszyki dla najmłodszych, aut. Jan Brzechwa


Gatunek: wiersze

Wydawca: Wilga
Rok wydania: 2011
Ilustracje i projekt okładki: Marianna Jagoda-Mioduszewska
ISBN 978-83-259-0038-0
Ilość stron: 32
Format: 220x220 mm






     Nie ma w Polsce osoby, która nie znałaby przynajmniej jednego wierszyka spisanego przez Jana Brzechwę. Nie ma w Polsce osoby, która nie wiedziałaby kim jest Jan Brzechwa. Nie ma w Polsce osoby, która nie by ich nie kochała i nie pamiętała części z nich nawet będąc już dorosłym. Jan Brzechwa i jego wiersze przeszły już do kanonu literatury polskiej, literatury dziecięcej. Do dziś dzień literaci i Wydawnictwa nie poprzestają w działaniach, aby odświeżać nowym pokoleniom dzieła tego wspaniałego poety żydowskiego pochodzenia, autora wielu wspaniałych wierszy, a także kultowego Pana Kleksa.
     W tomiku wierszy dla najmłodszych czytelników „Wiersze i wierszyki dla najmłodszych” Spadkobiercy Jana Brzechwy gromadzą szesnaście najpopularniejszych i najsympatyczniejszych wierszy, które kiedykolwiek zostały wydane przez owego pisarza. Wśród nich znajdą się między innymi: „Żuk”, w którym to uroczy żuczek chce pojąć za żonę biedroneczkę, „Pomidor” przedrzeźniający swoją ogrodniczkę, „Entliczek-pętliczek” o bardzo grymaśnym robaczku z zielonym kubraczku, a także „Ślimak”, którego żona zmusza do pokazania swoich różków, aby mógł dostać sera na pierożki, czy też „Jak rozmawiać trzeba z psem” o radosnych zabawach z psem. Wśród tych znanych wierszyków odnajdziemy także te, które dla niektórych nie są znane aż tak bardzo. Przykładem może być tutaj „Szpak”, który bardzo lubił się powtarzać, czy też „Ciotka Danuta” ze swoimi drutami. 
     Wierszyki spisane przez Jana Brzechwę to ponadczasowe dziedzictwo kulturowe naszego kraju. Jest to zdecydowana chluba narodu, która podoba się każdemu. Cóż takiego mają w sobie te wiersze? Nie ma w nich może zdecydowanego przekazu, ale nie należy zapominać, że mają trafiać do najmłodszych czytelników, bo to właśnie z myślą o nich pisał Brzechwa. Dlatego też w dużej mierze prezentują one życiowe prawdy, które prezentowane są najczęściej przez zwierzęta, czy też warzywa. Niekiedy negują niewłaściwe zachowania, jak w przypadku „Kwoki”, uczącej dobrych manier, czy też „Pomidora”- wychodzącego naprzeciw przedrzeźnianiu innych. Inne natomiast pomagają dzieciom zapoznać się ze zwierzętami, czego przykładem może być chociażby „Żółw” - prezentujący jego budowę i zachowanie. Niektóre uczą zachowań przyjaznych oraz miłości, jak chociażby „Jak rozmawiać trzeba z psem”, a niektóre są całkowicie bezsensowne - „Ciotka Danuta”. Nie mniej większość z nich przeszła do historii. Do dziś dzień rodzice niektórych dzieci posługują się tekstami, którymi uraczył ich Jan Brzechwa.
     Sukces wierszy Jana Brzechwy w dużej mierze tkwi w rymach, które tworzy. Nic dziwnego, że te rymowanki z łatwością wpadają w pamięć, a że telewizja dla najmłodszych, bajki i wiersze współczesne nie dają o nich zapomnieć, pozostają w nas na bardzo długi czas. Brzechwa tworzy wspaniałe rymy, ale co lepsze- tworzy nimi piękne historie. Pełne ciepła i humoru, ironiczne, ale też i pełne mądrości. Czyta się je płynnie, wywołując bardzo ciepłe uczucia.
     Wiersze i wierszyki dla najmłodszych” to kolejny tomik wierszy wydany przez Wydawnictwo Wilga. Aby zahipnotyzować najmłodszego czytelnika postanowili zatrudnić do zilustrowania książki Mariannę Jagodę-Mioduszewską, która z nieskrywaną przyjemnością tworzy ilustracje dla dzieci. Jest bardzo wszechstronna, dlatego też bez problemu upozorowała rysunki, które mogłyby narysować dzieci. Każdy z wierszyków obrazuje swoją ilustracją, a przy niej znajduje się ów wierszyk. Sytuacje z wierszyków obrazuje bardzo dobitnie, czasami może aż nazbyt, ale ma to też swój urok. Ilustracje są bardzo kolorowe, a postacie przez nią stworzone wzbudzają sympatię, gdyż wszystkie są uśmiechnięte. To ma bardzo pozytywny wpływ na czytelnika, a przecież o to właśnie chodzi.
     Jan Brzechwa na zawsze pozostanie jednym z moich ulubionych twórców wierszy dla dzieci. Po tak wielu latach wciąż pamiętam niektóre fragmenty jego tekstów. Dlatego też możliwość przeczytania książki „Wiersze i wierszyki dla najmłodszych” było dla mnie niezwykłym przeżyciem i wierzę, że to samo przeżywają rodzice, którzy przybliżają te przekazywane z pokolenia na pokolenia linijki tekstów Brzechwy swoim dzieciom. Przyjemność z ich czytania czerpią nie tylko młodsi czytelnicy, ale także i rodzice, którzy mogą ponownie zatopić się w ten brzechwowy świat, powracając do wspomnień kiedy i oni pierwszy raz usłyszeli te barwne rymowanki. Nie ulega wątpliwości, że tomiki wierszy Jana Brzechwy powinny znaleźć się w biblioteczce każdego Polaka, a barwne i trwałe wydanie przygotowane przez Wydawnictwo Wilga jest idealnym kandydatem na to właśnie miejsce. 


Ocena: 6/6


Książkę miałam uprzejmość przeczytać i zrecenzować dzięki Wydawnictwu Wilga oraz portalowi Sztukater, który mi ją udostępnił. 

Prześlij komentarz