NOWOŚCI

środa, 3 lutego 2016

Książka #391: Czarna owieczka, aut. Jan Grabowski

      Książeczka, która powinna stanąć, tudzież położyć się, na półce każdego dziecka. Nie przemawia za tym jedynie fakt, że to opowiadanie stało się lekturą szkolną dla pierwszoklasistów, ale przede wszystkim morał z niego płynący. „Czarna owieczka” napisana przez nieżyjącego już od lat Jana Grabowskiego powraca na półki księgarń w nowym wydaniu, dzięki wydawnictwu Nasza Księgarnia.
     Do dotychczas opuszczonego domu wprowadził się listonosz wraz ze swoimi córeczkami, bliźniaczkami. Dziewczynki ponad wszystko uwielbiają swoją czarną owieczkę Perełkę, z którą chadzają sobie na spacerki prowadząc ją na czerwonej wstążce. Jednakże, kiedy zwierzę umiera siostry są w rozpaczy, gdyż osierociła ona malutką Metkę- również czarną owieczkę. Dziewczynki korzystają z pomocy sąsiada, który proponuje swojej suczce, aby przygarnęła biedną czarnuszkę.
      „Czarna owieczka” to opowieść ponadczasowa, a w dodatku o bardzo wielu znaczeniach. W końcu nie od dziś znane jest nam określenie „czarnej owcy”, jako pewnego osobnika w rodzinie, który jest inny i zawsze musi skupiać na sobie uwagę. Jan Grabowski odrobinę sięga do tego powszechnego określenia i tworzy dosłowną jego przekładnię na świat zwierzęcy. Historia dość banalna, ale tu nie ma się co dziwić, bo w końcu skierowana do dzieci, a więc musi być dla nich zrozumiała, aczkolwiek z impetem trafiająca w sedno sprawy. Bardzo rozkoszna jest to opowieść o swobodzie małej owieczki, o jej zabawnym przystosowywaniu się do nowych warunków, odnajdywaniu się w nowej rzeczywistości- może aż nazbyt. W tym też kryje się pewne znane powiedzenie „Jeśli wejdziesz między wrony, musisz krakać jak i one”. Nabieranie zwyczajów otoczenia jest czymś normalnym, w szczególności, kiedy jest się małym rozwijającym się jagnięciem, tudzież człowiekiem. Tutaj owieczka wystawiona jest na wielką próbę, bowiem nie dość, że straciła matkę, to jeszcze została adoptowana przez psa. Zmiany były więc nieuniknione, a i tak całe to przystosowywanie się jest dość subtelną metaforą, nie to co kwestia wspomnianej czarnej owcy, którą dziewczynki wypowiadają w ostatnich swoich kwestiach tej książeczki. Wyrażają się z mądrością, dojrzałością, która zdecydowanie przerasta ich wiek. Tym samym wypowiadają prawdziwe znaczenie opowieści, prawdziwy morał, który z niej płynie o odmienności dającej przełożyć się ze świata zwierzęcego na ludzki. Czy traci to swój urok? Wręcz przeciwnie. Przesłanie staje się o wiele bardziej czytelne dla najmłodszych czytelników.
      Opowieść spisana przed wieloma laty przez Jana Grabowskiego wciąż żyje i wciąż jest odnawiana. Same słowa nie ulegają zmianie. Tutaj ewentualnie zmienić może się czcionka i jej czytelność, natomiast przy wznowieniach uwaga koncentruje się głównie na oprawie wizualnej. Znana dzieciom lektura o owieczce zyskuje formę zeszytową, co jest na swój sposób problematyczne, bo może nie przetrwać wielu lat. Natomiast to, co Anna Wielbut zrobiła dla tej książki jest niesamowite. Ta znana polska ilustratorka udowadnia, że nie trzeba trzymać się sztywnych ram, czy konturów, aby stworzyć coś naprawdę inspirującego. Jej prace zachwycają, bez względu na to, czy tworzy rysunki do kolejnych książek, czy zadowala kobiety pięknymi torbami. Dla małych czytelników „Czarnej owieczki” daje pełną paletę barw, ale przede wszystkim cudowną owieczkę i uroczego psiaka, których wygląd przykuwa uwagę i potrafi zauroczyć. Trafnym wyborem było postawienie właśnie na jej prace, bowiem świetnie wzbogaciły całą lekturę.
      Wznowienie „Czarnej owieczki” okazuje się być naprawdę słuszną decyzją. Dzięki temu, że do projektu zaangażowano utalentowaną ilustratorkę Annę Wielbut klasyczna opowieść zyskała nowe życie. Ciekawa, momentami wzruszająca, momentami wywołująca uśmiech na twarzy historia z morałem starym jak świat, ucząca tolerancji naszych milusińskich. W pięknej oprawie rysunkowej dodatkowo przemawia do małego czytelnika, zachwycając również tych starszych. Bardzo udany powrót klasyki daje szansę zainteresować kolejne pokolenie czytelników.

Ocena: 6/6
Recenzja dla wydawnictwa Nasza Księgarnia!

nk.com.pl

Tytuł oryginalny: Czarna owieczka / Ilustracje: Anna Wielbut / Wydawca: Nasza Księgarnia / Gatunek: dziecięca / ISBN 978-83-10-12987-1 / Ilość stron: 32 / Format: 200x250mm
Rok wydania: 1950 (wydanie I), 2016 (nowe wydanie)

Prześlij komentarz