NOWOŚCI

wtorek, 1 maja 2012

Książka #148. Droga do wewnętrznej równowagi, czyli jak wyluzować i pozbyć się stresu, aut. Agnieszka Ornatowska, Bogusław Stępień

Wydanie II
Gatunek: poradnik
Wydawca: Sensus
Rok wydania: 2011
Projekt okładki: Przemysław Gazda
Redakcja: Ewelina Burska
ISBN 978-83-246-3396-8
Ilość stron: 168  | Format: 140x208mm


Książkę można dostać na stronie: Sensus



     Bez większych przeszkód wkracza w nasze życie. Rozbija nas emocjonalnie, a także fizycznie. Stres utrudnia nam normalną egzystencję każdego dnia. Czy jednak musimy pozostawać bierni na jego rozstrajające ataki? Odpowiedzią na to pytanie jest „Droga do wewnętrznej równowagi, czyli jak wyluzować i pozbyć się stresu”. Publikacja ta doczekała się całkiem nowego, wzbogaconego wydania i jest efektem pracy specjalistki z zakresu psychologii i NLP- Agnieszki Ornatowskiej, a także twórcy opowiadań i przepięknych fotografii- Bogusława Stępnia.

     Poradnik ten prowadzi swojego czytelnika poprzez najrozmaitsze sposoby radzenia sobie ze stresem. Autorzy za pomocą ćwiczeń, jak i tekstu pisanego starają się przekazać, że dzięki systematycznej pracy nad sobą można doprowadzić do całkowitej wewnętrznej naszej równowagi. Odporność na stres w końcu stanie się faktem dokonanym, a to z pewnością ułatwi wielu ludziom codzienne życie.
    Stres dotyka nie tylko naszego umysłu, ale również ducha oraz ciała. Sprawia, że wybuchamy z powodu denerwującego nas otoczenia, bądź zostajemy przez niego stłamszeni przed ważnym wystąpieniem. Agnieszka Ornatowska i Bogusław Stępień wydają się mieć gotową receptę na sukces, którym w tym wypadku jest zniwelowanie naszego zdenerwowania, a także ograniczenie czynników mających na niego wpływ. Nasza przygoda rozpoczyna się od poznania kluczowych miejsc, w których kumulowany jest stres, a także uzmysłowienie jak istotne znaczenie ma to dla naszego życia. Czy to poprzez nabieranie dystansu do samego siebie, czy przekształcanie głosu, który wciąż tłucze się po naszym umyśle, a nawet przez wyzbywanie się wszelkiego strachu- to tylko ogólnikowa prezentacja tego jakimi metodami możemy podziałać na nasz zlękniony organizm. Pomocne jest znalezienie czegoś co będzie sprawiało nam przyjemność. Stworzenie sobie zajęcia, które zawsze nas uspokajało i zawsze będzie nas uspokajać. Odnalezienie dźwięków, które będą niczym balsam dla naszej duszy. Jednakże bodźce zewnętrzne go zaledwie połowa drogi do osiągnięcia celu. Najważniejsze to zaakceptować i pokochać samego siebie, bowiem tylko to zagwarantuje nam, że będziemy mogli kochać innych i pozwolimy innym kochać nas.
     Psycholożka dzięki swojemu długiemu doświadczeniu na każdy problem ma gotowe rozwiązanie. Dzięki dogłębnej analizie problemu przedstawia po kilka ćwiczeń, które będą stanowiły podstawę do pracy nad konkretnym naszym problemem, począwszy od popatrzenia na problem z innej perspektywy, aż do próby zmiany wewnętrznej dyskusji. Wiele z tych ćwiczeń, takich jak metoda wyrzucania złych emocji do kosza, czy też patrzenie na siebie samego z innego kąta pokoju, a nawet zasada Scarlett O'Hary, to te same praktyki, które Agnieszka Ornatowska serwowała kobietom w swojej nowszej pracy, w której pomaga kobietom zmierzyć się z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Natomiast jedno z ćwiczeń dotyczących dochodzenia do równowagi za pomocą wyobrażenia sobie ogrodu przypomina mi czasy gimnazjum, gdy moja własna wychowawczyni serwowała klasie podobne zajęcia, które całkowicie nas odprężały i dzięki, którym bardziej zbliżyliśmy się do siebie. Tego typu ćwiczenia nie wymagają olbrzymiej wyobraźni, a jedynie pełnego skupienia i wyciszenia się. Dlatego też ten poradnik nie będzie wystarczający. Na szczęście autorka i o tym pomyślała i umieściła na swojej stronie wskazówki do ćwiczenia w formacie MP3, aby poprzez słuchanie móc sobie wyobrazić to co pomoże nam w osiąganiu stabilności psychicznej.
     Najróżniejsze porady nie są prezentowane jedynie za pomocą suchych faktów i treści NLP. Autorzy wprowadzają pewne urozmaicenie poprzez wprowadzenie opowiadania, w którym bohaterką jest Agnes. Bohaterka, a także zarys fabularny stanowi podstawę do rozważań nad problemami ludzi, a także drogę do pozbywania się ich. Choć sama historia nie jest zbyt porywająca, to jednak w sposób metaforyczny przedstawia ogólne zamierzenia twórców.
     „Droga do wewnętrznej równowagi”nie jest typowym poradnikiem. Po raz pierwszy spotkałam się z dość nietypowym połączeniem tego typu twórczości z tradycyjnym opowiadaniem. Okazało się być to strzałem w dziesiątkę, ponieważ czytelnik zniechęcony do poradników mógł wynieść coś z tej lektury chociażby poprzez zapoznanie się z treścią zapisaną przez Bogusława Stępnia. Z kolei Agnieszka Ornatowska zadbała o każdy szczegół pozostałej części pracy. Dzięki połączeniu swojej wiedzy, a także praktyki dała nam coś co faktycznie skutkuje. Wiem to z własnego doświadczenia.

Ocena: 5/6

Recenzja dla portalu IRKA.



1 komentarz :