NOWOŚCI

piątek, 26 grudnia 2014

Książka #339. Paddington, aut. Michael Bond

Tytuł oryginalny: A Bear Called Paddington. More About Paddington. Paddington Helps Out.
Gatunek:przygoda
Wydawca: Znak Emotikon
Rok wydania: 1958, 1959, 1960 (Świat), 2014 (Polska)
Tłumaczenie:Kazimierz Piotrowski
ISBN978-83-240-2970-9
Ilość stron: 448    Format: 135x210 mm
     Znany na całym świecie, mający swój własny pomnik w Wielkiej Brytanii, niedźwiadek powraca! Już w styczniu zobaczyć można jego przygody na wielkim ekranie, tymczasem wydawnictwo Znak przygotowało reedycję pierwszych trzech powieści o Michaela Bonda- „Miś zwany Paddington”, „Jeszcze o Paddingtonie”oraz „Paddington daje sobie radę”. Te trzy tytuły zebrane w opasłe tomisko mają za zadanie rozkochać nowe pokolenia w tym uroczym misiaczku. I z pewnością im się to udaje!
     Z najmroczniejszego zakątka Peru dziwnym trafem znalazł się w Anglii. Wraz ze swoją walizką i czerwonym kapelutkiem siedział sobie na jednym z peronów, gdy wtem zauważony został przez przechodzącą obok rodzinę Brownów. Zachwyceni małym niedźwiadkiem nadali mu imię od stacji, na którą przybył- Paddington, i zabrali do swojego domu. Dzięki serdeczności swojej nowej rodziny Miś szybko się zadomowił, choć przysporzył nie lada problemów zarówno mieszkańcom, jak i sąsiadom. Jednakże gdzie tylko się nie pojawi, ten grzeczny i uczynny miś wzbudza zachwyt oraz same najprzyjemniejsze uczucia. Nic dziwnego, że szybko zjednuje sobie przyjaciół.
     Polacy mają swojego Misia Uszatka, a Brytyjczycy Misia Paddingtona. Historia sięga aż końca lat 50-tych, kiedy to premierę miała pierwsza powieść z serii dla młodych czytelników. Sama opowieść nie należy może do najbardziej inteligentnych i najlepiej opowiedzianych, bowiem zachowuje charakter literatury dziecięcej. Zasadniczo jedna powieść zbudowana jest z kilku drobnych opowiadań, niekiedy powiązanych ze sobą ciągiem wydarzeń, a innym razem stanowiących odrębne historie. Każdy sam będzie musiał zadecydować, czy odpowiada mu taki styl.
     Pewnym jest jednak to, że Paddington to niezwykły miś. Bohaterem jest niebywałym, bardzo rezolutnym i tak niesamowicie ludzkim. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, sugerujących szalenie młody wiek, jest nadzwyczaj inteligentny. Szybko się uczy, chce jak najwięcej pomagać, choć jego misiowaty rozumek nie zawsze musi się odnaleźć w nowym, obcym mu całkowicie świecie. To jest powodem do bardzo wielu wpadek, które rozweselą niejednego malucha, ale również i dorosłego człowieka. W pierwszej części poznajemy kochanego misiaka i od razu zobaczymy, jaka energia w nim drzemie i do czego jest prawdziwie zdolny. To etap jego adaptowania się do nowego otoczenia, jednoczenia się z rodziną Brownów, znajdowania nowych przyjaciół. „Jeszcze o Paddingtonie”utrzymane jest za to w mocno świątecznym nastroju. Przygotowania do świąt pełną parą, a niedźwiadek chce sprezentować kilka drobiazgów swoim ukochanym. Wychodzą z tego nie lada niespodzianki, jak chociażby wyjście do luksusowego domu towarowego, czy spotkanie z bogaczami. Paddington podejmuje się również remontu swojego własnego pokoju, czy zabawy w detektywa. Z kolei „Paddington daje radę” to zupełnie inna para kaloszy. Skoro rodzice Brown zachorowali niedźwiadek postanawia się nimi zając pod nieobecność gosposi. Robi wszystko, co w jego mocy, aby odwdzięczyć się za dobro jakie mu okazano.
      Wszystkie te trzy króciutkie powieści to tak naprawdę jedna wielka przygoda dla misia. Doświadcza nowych wrażeń, o które ciężko było w peruwiańskich lasach. Poznaje świat, którego dotąd nie znał wraz ze wszystkimi jego wspaniałościami- restauracjami, kinami, pralniami i innymi rozrywkami. Paddington daje do wiwatu wszystkim bohaterom, co idealnie odzwierciedlają świetne ilustracje autorstwa Peggy Fortnum. Mały zbiorek tytułowany „Paddington” dla tych młodszych czytelników będzie stanowił niesamowitą historię o misiaczku uzbrojoną pełną rozbrajających wpadek, natomiast dla tych starszych będzie to również bardzo ciepła opowieść o rodzinnej miłości i zrozumieniu dla inności. Powieść nie tylko stanowi dobrą rozrywkę, ale też wzrusza i prawi morały. Dlatego też każdy, bez względu na wiek, powinien zapoznać się z tym klasykiem literatury dziecięcej.
Ocena: 5/6
Za możliwość zaznajomienia się z klasyką, dziękuję wydawnictwu Znak Emotikon!
znak.com.pl

5 komentarzy :

  1. Mam tę książkę na półce, przeczytaną, opisaną na blogu. Świetna książka. W końcu miałam okazję sama poczytać o tym misiu :) Jako dziecko jakoś nie miałam ku temu okazji.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja natomiast w ogóle nie skojarzyłam tej postaci, bo gdzieś przez życie przetaczał mi się przed oczami wizerunek Paddingtona. Fajnie było w końcu poznać tę historię.

      Usuń
  2. Chyba należę do tych osób, które nigdy nie słyszały o Paddingtonie, naprawdę, nigdy jakoś mi się nawet nie rzuciło w oczy, ale takie opowiastki mogłyby być ciekawe:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja Paddingtona znam jedynie z kreskówek. Książkowego misia jeszcze nie poznałam, ale na pewno to kiedyś nadrobię ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Paddington? O tak. Słyszałam. Nawet w wieku 7 lat miałam w łapkach jedną z książeczek o nim, ale... W ogóle jej nie kojarzę :/. Może nowe wydanie, to znak od niebios, iż powinnam to nadrobić?...
    Drugastronaksiazek.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń