NOWOŚCI

poniedziałek, 17 września 2012

982. Zbyt wielcy, by upaść, reż. Curtis Hanson

Oryginalny tytuł: Too Big Too Fail
Reżyseria: Curtis Hanson  
Scenariusz: Peter Gould
Na podstawie: książki Andrew Rossa Sorkina  
Zdjęcia: Kramer Morgenthau
Muzyka: Marcelo Zarvos
Kraj: USA
Gatunek: Dramat
Premiera:
23 maja 2011 (Świat)
Obsada:
William Hurt, Billy Crudup, Paul Giamatti, Topher Grace, Cynthia Nixon, Bill Pullman, Tony Shalhoub, James Woods, Matthew Modine, Dan Hedaya, Kathy Baker, Michael O'Keefe, Joey Slotnick


Data wydania DVD: 21. września 2012
Dystrybutor: Galapagos
Wersja wydania: 1-płytowa
Dodatki: Chronologia Kryzysu; dogłębna analiza kluczowych wydarzeń, które wpłynęły na kryzys gospodarczy 
Zawiera wersję dla niesłyszących w języku angielskim.

     Po przebojowej „8 Mili”, a także kultowych „Tajemnicach Los Angeles”, Curtis Hanson dotyka ambitniejszego i bardziej czasowego tematu, którym jest światowy kryzys zrodzony w amerykańskich bankach inwestycyjnych. Wyprodukowany przez HBO film,, „Zbyt wielcy, by upaść”, to adaptacja książki amerykańskiego dziennikarza finansowej rubryki New York Timesa- Andrew Rossa Sorkina, który ukazuje próby Rządu, a także Hanka Paulsona, uratowania amerykańskiej, a także światowej gospodarki.
    Jeden człowiek, który źle inwestuje miliardy dolarów i doprowadza tym do bankructwa jeden z największych banków amerykańskich. Po nieskutecznych dyskusjach z koreańskim przedstawicielem zmuszony jest przekazać sprawę sekretarzowi skarbu, Hankowi Paulsonowi (William Hurt). Ten wraz ze swoimi najlepszymi specjalistami próbuje znaleźć sposób na wyciągnięcie mocarza z kłopotów. Rozpoczyna negocjacje z prezesami banków inwestycyjnych, aby uratowali swojego rywala, którego upadłość może pociągnąć na dno inne banki, rozbijając tym samym amerykański ale również i światowy system finansowy.
     „Zbyt wielcy by upaść” to swoista analiza amerykańskiego kryzysu, który odbił się czkawką na całym świecie. Rewelacyjnie pokazuje, jak ludzka chciwość może pogrążyć nawet tych największych. Przede wszystkim jest to jednak wielka walka kilku ludzi, aby najwięksi z największych nie poszli na dno i żeby banki całego świata nie podzieliły ich losu. Rozwój wydarzeń zaprezentowanych w filmie, a które przecież miały miejsce w rzeczywistym świecie, to tradycyjne kostki domina, które sypią się niczym za dotknięciem magicznej różdżki, tutaj pod postacią ryzykownej inwestycji, która okazała się dość opłakana w skutkach. Widz z nieskrywaną fascynacją obserwuje nieustające próby sekretarza skarbu, a także jego pomocników w coraz to bardziej wymyślnych sposobach na ratowanie gospodarki. 
Jeszcze więcej atrakcji dostarcza mu to, jak wielkie straty może ponieść świat, gdyby amerykański Rząd nie zaserwował swoim bankom inwestycyjnym potężnego zastrzyku gotówki. Z drugiej zaś strony, kolejny raz, pokazuje się bezwzględność, ale i nieudolność prawa i niektórych z regulacji. Nie działano, nie pomyślano, bo inwestycje dawały ogromne zyski tym, którzy zdecydowali się przekazać kapitał bankom, bankom, którym się ufa, którym ufa niemalże każdy człowiek na świecie, w szczególności tym największym, generującym największe zyski.
     Curtis Hanson postanowił zrealizować film w oparciu o książkę, która szybko stała się bestsellerem. Jest to jednak punkt widzenia autora, więc trudno oceniać, czy wydarzenia i te usilne próby zaprezentowane w filmie były tymi prawdziwymi. Niektórzy uważają, że to właśnie Paulson stoi za wielkim kryzysem. Produkcja prezentuje go jednak jako jednego z bohaterów całej tej sytuacji, ukazano go jako człowieka, który stanął na skraju wyczerpania fizycznego i psychicznego. Człowieka, który wziął na siebie wielki ciężar i sam siebie obwiniał za ten właśnie kryzys. Istotne stało się więc obsadzenie głównego bohatera tego filmu, który nie tylko stałby się postacią otwarcie krytykowaną, ale również pokazałby jej charakter. Nic więc dziwnego, że to właśnie William Hurt był pierwszym, który przyszedł na myśl producentom podczas tworzenia „Zbyt wielcy, by upaść”. Charyzmatyczny, potrafiący odnaleźć się w każdej sytuacji, niczym człowiek kameleon, Hurt stanął na wysokości zadania i najlepiej jak mógł ukazał prawdziwe oblicze jednego człowieka, na którym polega cały kraj.
     Film produkcji HBO ukaże się na DVD już 21. września 2012 roku. Na płycie oprócz filmu w kilku wersjach językowych znajdziemy przede wszystkim „Chronologię Kryzysu”, czyli zwyczajne rzuty, które wyświetlają nam się na ekranie, a które prezentują najważniejsze chwile z całego okresu kryzysu gospodarczego. Niestety, dostępny jest jedynie w języku angielskim, co czyni dodatek gratką jedynie dla widzów posługujących się tym językiem, a także jego ekonomicznym słownictwem.
     „Zbyt wielcy, by upaść” nie jest filmem dla każdego przeciętnego maniaka filmowego. Jest to produkcja przede wszystkim dla ludzi, którzy chcą poznać od strony kuchni sposoby walki z wielkim kryzysem gospodarczym, a także dla tych, co orientują się w specyfice języka ekonomicznego. Nie mniej, nawet i zwykły Kowalski uzna film za wartościowy, ale również trzymający w napięciu. To nietypowe dla takiego obrazu uczucie wykreowane zostało przede wszystkim przez gwiazdorską obsadę, ale również i zdjęcia, czy muzykę, ale również i niesłychaną historię, w której upadają giganci światowego rynku finansowego. 

Film obejrzałam dzięki uprzejmości firmy Galapagos! 

Prześlij komentarz