NOWOŚCI

wtorek, 3 kwietnia 2012

Książka #132. Kosmos. Przewodnik z obrazkami 3D, aut. Carole Stott

Oryginalny tytuł: Eye Wonder: Space
Gatunek: przewodnik dla dzieci
Wydawca: Wilga
Rok wydania: 2011 (USA), 2012 (Polska)
Projekt okładki: Tall Tree Ltd, Andrew Crowson
Ilustracje: Dynamo Ltd, Peter Bull Art Studio, Sebastian Quigley
Tłumaczenie: Jakub Kowalczyk
ISBN 978-83-259-0346-6
Ilość stron: 22  | Format: 250x300mm

Książkę można kupić na stronie: Wilga

     Nie ma niczego bardziej nieodgadnionego jak kosmos. Rozpościera się nad naszymi głowami, jest wokół nas i sami stanowimy jego element. Astronomiczna wiedza to nie tylko nauka o wszechświecie i ciałach niebieskich będących jego częścią, ale również i kosmonautach wyruszających na podbój nieznanego. „Kosmos. Przewodnik z obrazkami 3D”to kolejna po „Ludzkim ciele” niesamowita pozycja Wydawnictwa Wilga, która w wyszukany sposób przykuwa uwagę małego czytelnika.

     Ten sporej wielkości przewodnik zawiera w sobie wszystko to co powinien wiedzieć mały entuzjasta kosmicznych przestrzeni. Zdobywa wiedzę nie tylko na temat powstawania wszechświata, ale także i o ciałach niebieskich czy podróżach w przestworzach. Natomiast astronauta, którego znajdziemy na przestrzennym plakacie okaże się idealną ozdobą dziecięcych ścian.
    Kiedy dostajemy do ręki tę niezwykłą książkę to co najpierw rzuca się w oczy to jej oprawa, która zapowiada to co znajdziemy wewnątrz. Trójwymiarowe obrazki, które stanowią nie lada rozrywkę prezentują nie tylko astronautę, ale także sposób postrzegania gwiazdozbioru Oriona, czy też etapy protuberancji. Nie tylko zafascynuje to dziecko, ale przede wszystkim w pewien sposób pokaże omawiany problem. Przewodnik bogaty jest w przeróżne fotografie, autentyczne fotografie, zrobione przez teleskopy naziemne, czy też kosmiczne, prezentujące zarówno ciała niebieskie, jak i stacje kosmiczne. Tam, gdzie nie dotarły aparaty stworzone przez człowieka starano się odwzorować rzeczywistość za pomocą ilustracji, co też spełnia swoje zadanie. W taki właśnie ukazuje się czytelnikowi przekrój Słońca, działanie gwiazdy neutronowej, czy też lądowanie próbnika Huygensa. Dużą fascynację wzbudza plakat, który nie jest zwyczajnym afiszem a stworzonym dziełem mającym pobudzić wyobraźnie dziecka. Astronauta nie tylko otoczony jest szeregiem informacji, ale możemy mu także zdjąć złotą osłonę, która chroni go przed promieniami słonecznymi. Przyjemne z pożytecznym.
    Cały projekt graficzny, zarówno oprawa, jak i ilustracje oraz fotografie zawarte wewnątrz stanowią uzupełnienie sprawnie napisanej treści, faktów naukowych, które rozbudzą nasze zainteresowanie astronomią. Autorka pomyślałam nad poprawnym uporządkowaniem informacji przez co stopniowo zagłębiamy się w wiedzę dotyczącą kosmosu. Rozpoczynając od Wielkiego Wybuchu, idąc przez omówienie kolejnych ciał niebieskich, a kończąc na podróżach po wszechświecie, autorka stopniuje nie tylko dawkę danych, ale przede wszystkim buduje wokół nich fascynację młodego, i dorosłego, czytelnika. Z tej lektury dowiemy się w jaki sposób rozszerza się wszechświat, a także poznamy znaczącą różnicę pomiędzy naszą planetą, a olbrzymim Saturnem. Intrygujące jest również wspomnienie o ciemnej energii, czyli ciałach niebieskich niedostrzegalnych dla ludzkiego i naukowego oka, bowiem widoczne są jedynie w podczerwieni, czy ultrafiolecie. Szkoda tylko, że przy omawianiu planet pomija się Plutona, który przez wiele lat uważany był za jedną z dziewięciu planet Układu Słonecznego, a dopiero niedawno pozbawiony został tego miana. Ostatnią część swojego opracowania autorka poświęca eksploracją kosmosu, nie tylko przez ludzi, ale także i sondy. Z tej części dowiemy się który astronauta jako pierwszy poleciał w kosmos, a także który z cywili stal się pierwszym kosmicznym turystą. Są to jednakże jedne z bardzo wielu informacji, które zdobędziemy dzięki tej lekturze. Wszystko przez to, że napisana została ona bardzo przystępnym językiem, choć ich używanie będzie bardziej zrozumiałe dla starszych niżeli młodszych dzieciaków.
    „Kosmos”,to obok „Ludzkiego ciała”,jedna z ciekawszych pozycji naukowych dla młodych czytelników, jaka pojawiła się na rynku. Dzięki niej dowiemy się jakim typem galaktyki jest Droga Mleczna, w której znajduje się Ziemia, poznamy prawdziwy skład pierścieni Saturna, czy też będziemy świadkami tego, jak w kosmosie w stanie nieważkości można wykonywać ćwiczenia fizyczne. Informacje te w zasadzie nie przydadzą nam się na powierzchni Ziemi, aczkolwiek mogą odpalić w nas zamiłowanie do astronomii oraz spoglądania w nocne i gwieździste niebo. Publikacja ta, w której łączy się podstawowe sekrety budowy i badania kosmosu, a także obrazy potwierdzające te informacje będzie zarówno źródłem wiedzy, jak i rozrywki dla każdego, kto tylko będzie miał ją w ręce.

Ocena: 6/6
Z tym niezwykłym przewodnikiem zapoznałam się dzięki Wydawnictwu Wilga.

1 komentarz :