NOWOŚCI

środa, 7 grudnia 2011

Książka #57. Mechanzm serca, aut. Mathias Malzieu


 

Tytuł oryginalny:La Mécanique du Coeur
Gatunek: baśń
Wydawca: Świat Książki
Rok wydania oryginału: 2007
Rok wydania w Polsce: 2010
Tłumaczenie:Magdalena Krzyżosiak
Redakcja: Elżbieta Kobusińska
Korekta: Marianna Filipowska, Jolanta Rososińska
ISBN978-83-247-1413-1
Ilość stron: 168
Format: 125x200 mm



     Baśnie w najlepszy sposób przekazują wartości, które powinny być istotne w naszym życiu. Skrzętnie ukryte mądrości w przyjemny sposób wpływają na nas samych. Współczesne baśnie niewiele różnią się od tych klasycznych, coraz większa ich ilość kręci się wokół miłości, a przez to przeznaczone są także dla dorosłych czytelników. Przykładem podobnej baśni jest „Mechanizm serca” autorstwa Mathiasa Malzieu, lidera francuskiej grupy rockowej Dionysos. Jest to trzecia jego książka, a ukazując się we Francji w 2007 roku, od razu podbiła serca czytelników. Prawa do jej publikacji w Polsce wykupiło wydawnictwo Świat Książki i to właśnie dzięki nim polscy książkoholicy mieli okazję zaczytywać się w niej od 2010 roku.
     Pewnej mroźnej nocy, w Edynburgu roku 1874, na świat przychodzi maleńki chłopiec. Jego serce jest tak zmarznięte, że doktor Madeleine odbierająca poród wstawia mu zamiast niego zegar. Matka nie chce mieć z nim nic wspólnego, dlatego to właśnie nie mogąca mieć dzieci Madeleine musi zaopiekować się chłopcem. Po dziesięciu latach, kiedy nikt nie chce zaadoptować chłopca z powodu jego tykającego serca, mały Jack spotyka przepiękną dziewczynkę. Aby częściej ją spotykać zapisuje się do szkoły. Jednakże nie odnajduje tam swojej ukochanej, a poznając jej imię- Miss Acacia, postanawia na nią zaczekać, pomimo bycia pośmiewiskiem całej szkoły. Po trzech latach ma już dość prześladowań i dochodzi do wymiany ciosów między nim, a Joe’m, który w wyniku tego wypadku traci oko. Mały Jack zmuszony jest wyruszyć w poszukiwaniu swojej ukochanej, aby uniknąć spotkania z policją. Kiedy ją odnajduje w cyrku „Niezwykłości” zatrudnia się tam, jako jedna z atrakcji, i próbuje zdobyć serce uroczej małej śpiewaczki.

     „Baśń dla dorosłych” – tymi słowami wydawca zaprasza czytelnika do lektury od razu dając sygnał, że powieści tej powinni unikać młodzi czytelnicy. Pełna jest wątków romantycznych, ale też i fantastycznych przenośni. Jednakże to co najważniejsze pozostaje na pierwszym planie przez całą lekturę. Historia o miłości młodego, bardzo młodego chłopca do bardzo młodej dziewczynki. Miłości, która trwa i trwa całe lata. Miłości trudnej, ale bardzo prawdziwej, a symbolizowanej za pomocą zegaroserca. Symbolika ta jest dość trafna, gdyż serce bije nam jak oszalałe kiedy spotykamy tę ukochaną osobę na swojej drodze. Serce to jest również kruche, tak jak zegar, podatne na wszelkie zranienia- te dosłowne i w przenośni. Jednakże w książce tej zegaroserce symbolizuje także coś innego. Jest to odzwierciedlenie dziecięcych marzeń i trzymanie się fantazji z dzieciństwa. Opiekuńczość doktor Madeleine przybrała postać owego zegaroserca, wciąż nie pozwalając mu dorosnąć. Trzymając go w świecie wyobraźni targanym namiętnościami. Żarliwa miłość przyjmuje tutaj formę dwóch młodych osób, co jest przerażające i nie do pomyślenia w dzisiejszych czasach, aby tak młodzi ludzie już mieli za sobą inicjację seksualną. Nie mniej autor w ten sposób pokazuje nie tylko styl życia ówczesnych czasów, ale również umieszcza w dwójce tych nastolatków w pełni dojrzałych ludzi.
     Mathias Malzieu tworzy wspaniały świat dziewiętnastowiecznego Edynburga. Jego opisy są bardzo obrazowe, gdyż dba w nich o każdy, nawet najdrobniejszy szczegół. Opisy te mają w sobie urzekające piękno. Czytelnik oczarowany jest tym magicznym światem i bez problemu zatapia się w niego. Dodatkowo fascynują także postacie, które są bardzo dobrze wykreowane, a które można lubić i nienawidzić. Każda z nich porusza swoim wyglądem, a także charakterem, który niekiedy nie musi być dla nas zrozumiały. Aby lepiej zaprezentować uczucia głównego bohatera tej baśni, Malzieu, wprowadza narratora w pierwszej osobie. Przedstawia nam tym samym historię młodego chłopca targanego silnymi uczuciami miłości, zazdrości i cierpienia. Nie mniej pojawiają się też chwile, kiedy narrator przyjmuje formę trzeciej osoby- wówczas dowiadujemy się co słychać u pozostałych bohaterów, a informacje te niekoniecznie znane muszą być małemu Jackowi. W ten sposób dostajemy idealne zakończenie tej historii, w której każdy z nas może dobudować sobie swój własny finał.
     Książka ta, wydana przez Świat Książki, od razu rzuca się w oko na każdej księgarskiej półce. Od 2010 roku polscy czytelnicy mogą zachwycać się oprawą „Mechanizmu serca”, gdyż wykonanie jest wprost urzekające. Trudno byłoby znaleźć równie magiczną i bajeczną okładkę niż ta zdobiąca powieść Mathiasa Malzieu. Zdecydowanie różni się od tej wydanej w oryginalne, gdyż oryginał ma nieco bardziej gotycki charakter. Z kolei w polskiej wersji, ale też i nie tylko, na obrazku znajdujemy przepiękne barwy czerwieni, złota i innych. Razem tworzą one wizerunek Jacka i Miss Acaci, na tle tarcz zegara i miasta Edynburga. Ma w sobie pewien magnetyzm, od razu przykuwa uwagę przechodzącego. Maluje się na niej tragizm całej historii, z którą czytelnik może zapoznać się po otwarciu książki. Z kolei jej twarda oprawa pozwoli nam się cieszyć lekturą i samą okładką przez wiele lat.
     Mechanizm serca” to powieść, która zawiera w sobie elementy romansu, ale też i fantastyki. Przy pomocy symboliki prezentuje czytelnikowi jego własne życie, docierając do niego w sposób subtelny, ale jednocześnie dobitny. Historia zakrawa o prawdziwą baśń, która porusza serca. Każdy znajdzie tutaj to co może mu się spodobać i z pewnością dostrzeże jej prawdziwe piękno. Dostrzegł je na pewno francuski reżyser Luc Besson, który został producentem filmowej ekranizacji ten powieści, a która przybrała formę stylowej animacji. Mathias Malzieu chętnie wspierał twórców nie tylko jako pomysłodawca całej tej opowieści, ale również i reżyser towarzyszący Stéphane’owi Barla.

Ocena: 5/6


Prześlij komentarz