NOWOŚCI

piątek, 26 sierpnia 2011

029. Najlepsza książka o rynku, aut. Eamonn Butler


Tytuł oryginalny: The Best Book on the Market. How to stop worrying and love the free economy
Gatunek: podręcznik akademicki
Wydawca: IPS.
Rok wydania oryginału: 2008
Rok wydania w Polsce: 2010
Projekt graficzny okładki: LogoScript
Tłumaczenie: Leszek Mokrzycki
Redakcja: Elwira Wyszyńska, Elredor
Korekta: Ewa Jastrun
ISBN 978-83-930815-3-0
Ilość stron: 178
Format: 150x212 mm

    Dr Eamonn Butler to jeden z wykładowców na uniwersytecie w Glasgow. Ponadto jest dyrektorem, a także współzałożycielem Instytutu Adama Smitha, którego przedmiotem działalności jest tematyka wolnego rynku i liberalne poglądy. Dr Butler stworzył bardzo wiele prac z tego zakresu w niebywały sposób prezentując światu naukowemu swoje poglądy na temat gospodarki rynkowej. Jedną z tych pozycji jest „Najlepsza książka o rynku. Jak przestać się martwić i pokochać wolny rynek”, gdzie w zabawny i bardzo przystępny sposób prezentuje czytelnikowi podstawy wolnego rynku, bazując na swoich doświadczeniach i wiedzy.
    Co stanowi podstawę dobrej książki akademickiej? Czy chodzi o ilość informacji, które ona przekazuje? Czy może o styl w jakim konkretny autor prezentuje swoje poglądy? Można by powiedzieć, że każdy z tych elementów jest ważny, ponieważ ma ona zachęcać studenta i krąg akademicki do sięgnięcia po nią, dlatego też zarówno lekkość pióra, jak i ogólny zarys tematyczny jest tutaj istotny. Gdyby więcej było książek typu „Najlepsza książka o rynku” to z pewnością większa ilość studentów zaczytywałaby się w podręcznikach. Niestety, wypadki takie są dość sporadyczne, gdyż w zasadzie w podręczniku odnaleźć możemy zaledwie suche fakty. Dr Eamonn Butler inaczej podszedł do swojej pracy. W zasadzie trudno byłoby określić konkretny gatunek w jakim mieściłaby się owa książka. Teoretycznie jest to podręcznik akademicki. Wskazuje na to nie tylko tematyka pozycji, ale także i sama treść. Podstawą rozważań autora jest rynek sam w sobie. Dlatego też poznamy podstawowe definicje z tego zakresu, jak przykładowo czym jest inflacja, czy ekonomia skali. Dowiemy się co składa się na powstanie rynku, jego zagrożenia, sukcesy, ale też i porażki, no i kilka zasad, którymi się kieruje. Dr Butler nie poprzestaje na scharakteryzowaniu jednego typu rynku, przedstawia różne jego odmiany i to na skalę światową – od USA, przez Wielką Brytanię, aż po Chiny. Niejednokrotnie wzbogaca je o historyczne fakty z danego terenu, które podkreślają konkretny temat rozważań, znajdujące odrębne miejsce na wybranych stronicach. Z drugiej zaś strony podręcznik ten nie ogranicza się jedynie do suchych faktów. Dr Butler wprowadza do książki samego siebie, prezentuje swoje przeżycia – jak chociażby wyprawa do Chin i spotkanie ze szwaczką, a także daje czytelnikowi poznać samego siebie. Aby podkreślić ten charakter informacje prezentuje w sposób zabawny, a nie niczym zwyczajowy profesorek z uniwersytetu, którego celem jest chyba zabicie studenta już na pierwszych stronach tomiska.
    W Polsce książka ukazała się w 2010 roku, dzięki Wydawnictwu IPS, które specjalizuje się w publikacjach naukowych, w tym także podręcznikach akademickich. Okładka zachowała oryginalny wzór, a białe i czerwone napisy na czarnym tle zdecydowanie przykuwają uwagę i mogą zachęcać do lektury. Układ książki jest tradycyjny, jak w podręcznikach akademickich. Pojawiają się tutaj bowiem swoiste odznaczenia ważniejszych informacji, czy też danych historycznych – za pomocą zwyczajnych ramek. Na samym końcu student, bądź wykładowca, bądź też inny fan ekonomii, odnajdzie indeks, który pomoże mu się odnaleźć w ważniejszych informacjach zawartych w tej pozycji. Czcionka jest przystępna dla oka, a niepozorny format książki z pewnością przyspiesza jej przyswojenie.
    Ekonomia nigdy nie należała do moich ulubionych dziedzin, choć niestety towarzyszy nam na każdym kroku. Kiedy poszłam na studia przez cały rok musiałam męczyć się z tym tematem, a walka nie była zbyt przyjemna, lała się krew, lały się łzy, ale przeżyłam. O wiele łatwiej byłoby mi przetrwać ten okres, gdybym miała pod ręką „Najlepszą książkę o rynku”. Pomimo tego, że nie zawiera całej nauki o ekonomii, to jednak w sposób bardzo ciekawy prezentuje najważniejsze zagadnienia dotyczące rynku. Odnajdując zastosowanie prezentowanych definicji w sytuacjach z życia wziętych Dr Butler sprawia, że książka jest bardziej przystępna. W dodatku robi to w ludzki i zabawny sposób, przez co więcej zostaje czytelnikowi w głowie. Podręcznik ten zdecydowanie można polecić początkującym ekonomistom i opornym studentom, których jedynym marzeniem jest przetrwać ekonomię. Być może za jej pomocą uda się komuś przekonać, a wręcz pokochać ową tematykę.
Ocena: 5/6

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu IPS oraz portalowi Sztukater.

Prześlij komentarz