NOWOŚCI

poniedziałek, 29 lutego 2016

Książka #395: Mała encyklopedia Domowych Potworów, aut. Stanislav Marijanović

      Chorwacki ilustrator i twórca książek dla najmłodszych. Stanislav Marijanović pochodzi z Bośni i Hercegowiny, ale jego prace znane są na całym świecie. Jego twórczość dotarła także do Polski, gdzie w 2005 roku publikacją zajęło się wydawnictwo Nasza Księgarnia. Wówczas wydano dwa tomy małej encyklopedii stworzonych przez niego domowych potworów. Po 11 latach firma wznawia wydanie, tym razem łącząc je w jedno i dzięki temu dostajemy „Małą encyklopedię Domowych Potworów” zawierającą kompleksową wiedzę o potworach, które odnaleźć można w zaciszu własnego domu.
     Żaden zwyczajny człowiek nie jest świadom, że w jego domu czaić może się cała masa najstraszliwszych potworów. Większość z nich odpowiadać będzie za nieodpowiednie zachowania zarówno najmłodszych domowników, jak i dorosłych. Ci pierwsi muszą szczególnie uważać na Chciwuska, natomiast drudzy przede wszystkim na Awanturellę, czy chociażby Robolka Nadczynnościowego, które uprzykrzać będą życie nie tylko im, ale wpłyną również na ich relacje z najmłodszymi. Ciekawą odmianą potworów są Gierkomaniak Ekranowy oraz Telemaniak. Te dwie istoty zachęcają zarówno jednych, jak i drugich do zapominania o całym świecie i zagłębiania się na wiele godzin w gry, bądź programy telewizyjne. Wśród monstrów odpowiedzialnych za cechy charakteru domowników znajdą się również takie, które samoistnie doprowadzają do różnego rodzaju szkód- te są chyba najgorsze, bo nad nimi najciężej zapanować.
      Na szczęście, poza ciekawą, bardzo dowcipną i barwną charakterystyką każdego z potworów, które odnajdziemy na stronicach publikacji autor daje nam również porady jak można sobie z nimi poradzić, jak nie ulec ich urokom. Tym samym prawi idealne morały dla młodych czytelników, którzy niekoniecznie muszą odnaleźć w tych postaciach odzwierciedlenie własnych negatywnych przyzwyczajeń i cech osobowości. Wprowadzenie tego typu encyklopedii jest więc bardzo dobrym sposobem do wykreowania w najmłodszych pewnych zachowań, nauczenia innych sposobów na spędzanie wolnego czasu, a także radzenia sobie w życiu. To, że odbywa się to za pomocą bardzo inspirujących i jednocześnie sugestywnych imion potworów, a przede wszystkim rewelacyjną ich wizualizacją, działa zdecydowanie na korzyść. 
Źródło: Nasza Księgarnia
 
      Poza chwytliwymi nazwami, a także ciekawymi opisami ta niezwykła encyklopedia oferuje coś zupełnie więcej- jest to niesamowity zbiór cudownych ilustracji, od których ciężko jest oderwać wzrok. Stanislav Marijanović całe swoje życie tworzy podobne prace. Ich rysunki są zdecydowanie karykaturalne, mocno przerysowane, a w przypadku Domowych Potworów całkowicie... nieprzerażające! Niczym postaci z animacji „Potwory i Spółka” wzbudzają o wiele więcej sympatii niż niechęci. Pewnie z uwagi na uśmiechy, które królują na ustach, ale przede wszystkim kolorystyce, w jakiej są utrzymane. W końcu jest to publikacja dla najmłodszych- musi pobudzać wyobraźnię, zachwycać, wprawiać w dobry humor, a nie przerażać!
     Książka stworzona w całości przez chorwackiego autora i ilustratora to naprawdę niesamowity twór. W niebanalny sposób staje się podstawą do wyznaczania właściwych zachowań u najmłodszych czytelników, a przy tym stanowi nie lada rozrywkę. „Mała encyklopedia Domowych Potworów” jest zbiorem wiedzy o najgorszych cechach jakie mogą charakteryzować człowieka, a przedstawione za pomocą kolorowych, uśmiechniętych i jakże sympatycznych potworów. Wraz z zachwycającymi ilustracjami i lekkimi morałami ukrytymi pod opisami postaci staje się świetną książką wywołującą uśmiech na twarzach i wprawiającą w zadumę zarówno starszych, jaki młodszych domowników.

Ocena: 6/6
Recenzja dla wydawnictwa Nasza Księgarnia!
nk.com.pl

Tytuł oryginalny: Kućna čudovišta I, Kućna čudovišta II / Tłumaczenie: Hanna Baltyn / Wydawca: Nasza Księgarnia / Gatunek: dziecięce / ISBN 978-83-10-12983-3 / Ilość stron: 56 / Format: 220x220mm
Rok wydania: 1997, 1999 (Świat) 2016 (Polska)

Prześlij komentarz