NOWOŚCI

środa, 22 lipca 2015

Książka #359: Lato w Rzymie, aut. Kate Hardy, Susanna Carr, Kathy Williams


     Piękne słońce otulające naszą twarz, wspaniałe antyczne budynki zapierające dech w piersi, pyszna kawa i makarony, ale przede wszystkim przystojni mieszkańcy. Nie trzeba wyruszać w swoja życiową podróż (choć byłoby fajnie!), aby zasmakować gorącego klimatu, uroku i cudowności Włoch. Wydawnictwo Harlequin pod nową nazwą HarperCollins Polska jednoczy w jednym tomie trzy przebojowe romanse o gorącej włoskiej krwi dając im nowy tytuł - „Lato w Rzymie”.

     Trzy różne kobiety na różnym etapie swojej kariery, z różnymi planami na życie, które łączy jedno- wakacje w słonecznym Rzymie. Tam każda z nich spotyka swojego włoskiego księcia z bajki, romantyka, a zarazem zwykłego uwodziciela. Niezależna Ella zakochuje się w swoim własnym przewodniku, który skrywa przed nią sekret. Zakochana w Antonio Isabella staje się przyczyną konfliktu pomiędzy nim a jego bratem. Natomiast Bethany zostaje wzięta za bogaczkę, gdy podczas opiekowania się domem pewnej Włoszki poznaje przystojnego i bogatego Cristiano.
     Nie ma lepszej lektury na błogie lato niżeli lekkie, niezobowiązujące i bardzo zmysłowe „harlequiny”. A gdy już czyta się je skomponowane w jednej książce i związane tematycznie... to jest coś. Były już klimaty greckie, były hiszpańskie rytmy, a teraz przyszedł czas na włoską krew. W końcu nie ma na świecie większych uwodzicieli niż Włosi. Nie mniej, każda z trzech powieści trzech różnych pisarek romansów mocno zakrzywia wizerunek prawdziwego, rasowego Włocha. Bo choć ich zdolność do flirtu, a także temperament jest czymś oczywistym, tak pochodzenie z rodziny bogaczy nie wydaje się być raczej normą. Wiadomo jednak, typowa historia romantyczna, niczym nie różniąca się od disneyowskich wytworów pokazujących, że jedynym celem kobiety jest znalezienie bogatego i kochającego ją księcia na białym rumaku. Schemat stary jak świat, wciąż powielany, bo przecież nie można było bohaterem uczynić jakiegoś biedaka o przeciętnej urodzie. Kto by to wtedy czytał? Która kobieta z pasją zaczytywałaby się w scenach erotycznych, gdyby nie był to piękny i opalony człowieczek? Tanie chwyty, które są idealne na odmóżdżenie.
     Takie własne są te historyjki. Z jednej strony naiwnością i melodramatyzmem przebijają najlepsze telenowele, ale z drugiej potrafią wprowadzić również sporo zamieszania i porządnie namieszać w ludzkich emocjach. Nie ma tutaj mowy o beztroskiej zabawie. Podczas „Trzech dni w Rzymie” dzieje się bardzo dużo. Niezobowiązujący seks, wycieczki po najważniejszych zabytkach, zaraźliwa wręcz chęć pochłonięcia każdego centymetra rzymskich uliczek i budowli. Jednocześnie przy tej sielance porusza się również temat zdrady i trudności z ufnością wobec nowych osób. „W cieniu Kapitolu” to zupełnie inny rodzaj rozrywki. Nie ruszymy już uliczkami wiecznego miasta, skupimy się za to na ognistym temperamencie Włochów. Konflikt w rodzinie bogaczy, to nie jest coś niespotykanego. Dodając do tego kobietę z sekretem, dodając do tego włoskich członków rodziny, emocje mamy gwarantowane. Jednakże pomimo wszystko ten niezrozumiały wątek zdrady... serio? Skąd to się wzięło?! „Rzymskie noce” z zupełnie innej strony uderza w temat bogaczy i Rzymu. Sytuacja niczym z „Pokojówki na Manhattanie”. Uzurpowanie sobie praw do bycia bogatym, aczkolwiek nie z premedytacją. Zaskakująco ciekawe, w szczególności, że tworzą się z tego problemy na miarę światową. Kolejny niezrozumiały konflikt nie mający logicznych podwalin. Wszystkie te historie mają wspólny mianownik i to nie tylko pięknych mężczyzn, ale trzeba pamiętać też, że muszą być bogaci, bo przecież na innych nie spojrzymy, a z drugiej strony jest jeszcze jeden maleńki sekret, którym kończy się każda z tych minipowieści. O dziwo, nie szokuje to, aczkolwiek trzeba przyznać, że jednak najlepiej ze wszystkich prezentuje się Kate Hardy. 
      Każdej z autorek udało się wykreować dość mocno charakterystyczne postaci. Takich ludzi spotkamy w każdym „harlequinie”. Piękni, młodzi i bogaci! Jak zawsze z problemami, bo przecież... kto ich nie ma. Na dokładkę solidna dawka słońca, wspaniałych widoków i przepysznych potraw, aby najwyraźniej wszystkie kobiety od razu po lekturze spakowały walizki po brzegi i kupiły bilet na pierwszy lepszy pociąg do Włoch. Każdy marzy o takiej podróży życia. Dla tych jednak, którzy póki co nie mogą sobie pozwolić na takie wakacje pozostaje wziąć książkę w swoje ręce i spróbować się rozluźnić, i poczuć tak, jakbyśmy siedzieli na słonecznej włoskiej plaży. Akurat to, „Lato w Rzymie” jest w stanie nam zapewnić!

Ocena: 4/6

Recenzja dla HarperCollins Polska!

Tytuł oryginalny: The Hidden Heart of Rico Rossi. The Shameful Secret. The Italian's One-Night Love-Child / Tłumaczenie: Agnieszka Baranowska, Janusz Maćczak, Magdalena Kalemba / Wydawca: Harper Collins Polska / Gatunek: romans / ISBN 978-83-276-1397-4 / Ilość stron: 384 / Format: 120x200mm

Rok wydania: 2010, 2011, 2012 (Świat), 2015 (Polska)


Kup książkę: Ravelo

Prześlij komentarz