Tytuł oryginalny: Hidden
Gatunek:obyczajowa
Wydawca: MUZA
Rok wydania: 2007 (Świat), 2014 (Polska)
Tłumaczenie: Katarzyna Bieńkowska
ISBN978-83-7758-827-7
Ilość stron: 384 Format: 135x205 mm
Ta kobieta jest aniołem i wzorem do naśladowania dla wszystkich. Brytyjska pisarka kryjąca się pod pseudonimem Cathy Glass, to nie pragnąca sławy kreatorka ciekawych historii, to przede wszystkim matka zastępcza, pracownica opieki społecznej, której książki inspirowane są wydarzeniami dzieci trafiających do niej pod opiekę. Przejmujące, zwracające uwagi na różne problemy, tak jak „Ukryty”skupiający się na nielegalnych imigrantach.
Policjant eskortuje do Cathy jej nowego podopiecznego. Tayo ma już dziesięć lat i jest nielegalnym imigrantem. Wydaje się być bardzo uprzejmym dzieckiem, świetnie posługującym się językiem angielskim, pomimo ewidentnie afrykańskich korzeni. Cathy jako matka zastępcza, chce mu zapewnić godne życie, ale jednocześnie uważając na każdą oznakę manipulacji ze strony chłopca. Kilka razy w tygodniu odstawia go na spotkania z zapijaczoną matką, której zachowanie jedynie pomoże Tayo w uzyskaniu nowego, bezpiecznego domu. Chłopiec jednak nie chce nowego domu, chce wrócić do taty, do Afryki.
Nie ma chyba bardziej przejmujących opowieści niżeli te dotykające bezbronnych dzieci. Cathy Glass skupia się właśnie na takich historiach, jako, że na co dzień pracuje z milusińskimi. Fabułą dla jej premierowej w Polsce powieści stało się okrutne życie małego afrykańskiego chłopca, który został wyrwany ze swojego bezpiecznego otoczenia i zmuszony do przyjazdu do całkowicie obcego kraju. Bez dokumentów, bez należytej opieki zdrowotnej i grosza przy duszy wraz z matką dopuszczali się karygodnych czynów, wciąż pozostając w ukryciu. Jednakże jego dramatyczna przeszłość staje się jedynie usprawiedliwieniem dla aktualnego zachowania Tayo. Takich jak on jest bardzo wielu, a dzieci skrzywdzone w podobny sposób przez los nie należą do najłatwiejszych. Z pozoru mili i grzeczni, szybko pokazują pazurki, udowadniając, że z manipulacją są po imieniu. To właśnie cały proces dostosowawczy chłopca jest tutaj tematem rozważań. Autorka poddaje analizie jego zachowania i rozmyśla nad najlepszymi rozwiązaniami, aby trafić do swojego podopiecznego. Wzbudza to ciekawość, momentami nawet wielki podziw dla kobiety, która najwyraźniej potrafi sobie poradzić w każdej dramatycznej sytuacji. Nie oznacza to jednak, że powieść nie wzrusza- wręcz przeciwnie. Czytelnika z jednej strony przeraża zachowanie chłopca, ale z drugiej wydaje się mu się ono całkowicie zrozumiałe. Traumatyczna opowieść z dzieciństwa, wypadki, tłamszenie ze strony matki... chwyta to za serce. Nic jednak nie przebija finału tej historii, bo gdzie wzruszenie bohaterów, tam również i czytającego. Dawno już nie miałam w ręce lektury, która byłaby tak interesująca, przerażająca i poruszająca zarazem.
Cathy Glass nie jest może najbardziej piśmienną z autorek. Nie tworzy nie wiadomo jak skomplikowanych opisów, rozwiniętych analiz ludzkiej osobowości. Nie rozkłada na czynniki pierwsze każdego słowa i wydarzenia. Nie oznacza to jednak, że nie ma daru do przekazywania ludziom swoich historii, opowieści, które mogą nie tylko nas poruszyć, ale przede wszystkim nauczyć czegoś wartościowego. Jej najnowsza powieść spełnia wszystkie swoje zadania. Nie tylko interesuje czytelnika historią, ale przede wszystkim skupia jego uwagę na wyzyskiwaniu dzieci i nielegalnych imigrantach. Nie boi się przy tym przekazać swoich uczuć, czy emocji jej podopiecznych. Nie boi się zarażać empatią, współczuciem i zrozumieniem.
Ocena: 5/6
Po Twojej recenzji jestem skłonna zaryzykować spotkanie z lekturą
OdpowiedzUsuńA miałam ostatnio kupić w Biedronce i zrezygnowałam ;/ Ale na pewno będzie jeszcze okazja :)
OdpowiedzUsuń