Tytuł oryginalny: The Storied Life of A.J. Fikry
Gatunek: romans, obyczajowa
Wydawnictwo: W.A.B.
Premiera: 2014 (Świat) (Polska)
Tłumaczenie:Łukasz Witczak
ISBN: 978-83-280-0987-5
ISBN: 978-83-280-0987-5
Format: 123x194 mm Ilość stron: 269
Specjaliści od badań rynku uważają, że problem stałego czytelnictwa nadal pozostaje na niskim poziomie i maleje z roku na rok. Jednakże budujące jest to, że wśród rzeszy ludzi goniących za codziennością i karierą, znajdują się jeszcze pasjonaci, kochający kino czy książki. To właśnie o tych drugich jest najnowsza powieść amerykańskiej pisarki Gabrielle Zevin, która podbiła serca czytelników takim tytułem, jak „Zapomniałam, że Cię kocham”. Tym razem tworzy coś z myślą o innej miłości, miłości do książek, a przybiera to tytuł „Między książkami”.
Ajay Fikry, wraz ze swoją ukochaną żoną, zostawił wszystko i wykorzystując ostatnie oszczędności przybył na wyspę Anne Island, gdzie założył rodzinną księgarnię. Jednakże jego najdroższa życiowa partnerka odchodzi na skutek wyniszczającej choroby, a on sam staje się o wiele trudniejszy w codziennym pożyciu. Słynący ze swojego wybrednego gustu odstrasza potencjalnych wspólników, także przedstawicielkę wydawnictwa Pterodaktyl, o imieniu Amelia, która przybywa do jego Island Books wraz z nową ofertą książkową. Po mało przyjemnej wymianie zdań ich drogi się rozchodzą i liczą na to, że już więcej nie będą musieli się spotykać. Jednakże już wkrótce życie Ajaya ulega diametralnej zmianie, gdy znika jego wart majątek kolekcjonerski egzemplarz „Tamerlana”, a w swojej księgarni znajduje uroczą dziewczynkę imieniem Maia.
Gabrielle Zevin kolejny raz koncentruje się na konkretnej grupie docelowej. „Zapomniałam, że Cię kocham” skierowana głównie do młodzieży i ich serc, to zupełnie coś innego niżeli „Między książkami”. Ta druga lektura, jak sama nazwa wskazuje, skierowana jest głównie do miłośników książek. Ludzi, dla których literatura jest całym życiem, potrafiących zrozumieć sposób postrzegania i wszelkie fanaberie innego geeka książkowego. Tutaj książka nabiera ogromnego znaczenia. Staje się powodem początków wielkich miłości, szalonych zmian życiowych, ale przede wszystkim źródłem szczęścia każdego bohatera. Poruszające jest to, że te oprawione w okładki stosy kartek nie są jedynie zbieraczem kurzu na księgarnianej półce, autorka oddaje im prawdziwy hołd, co pokazuje poprzez ciągłe nawoływanie do konkretnych tytułów światowej literatury. Tym samym jest to taki mały wstęp do kolejnych etapów życia Ajaya.
Najnowsza powieść Zevin potrafi wzruszyć każdego czytelnika. Wydarzenia, które stają się częścią fabuły przeładowane są krnąbrnością głównego bohatera, ale również i ciepłem. Akcja rozwija się w jednostajnym tempie pokazując dramaty postaci, ale przede wszystkim życie, nie tak bardzo odmienne od naszego. Dlatego tak łatwo utożsamić się z Amelią, detektywem, czy każdym innym osobnikiem. Dlatego nie jest zbyt trudnym zrozumieć ich rozterki i wraz z nimi przeżywać złe czy dobre decyzje. Dość szybko obdarzyć można ich sympatią, nawet takiego Ajaya, początkowo wydającego się być ciężkim przypadkiem, skrajnym odludkiem, bardzo wymagającym człowiekiem nie tylko wobec lektur, które czyta, ale przede wszystkim w stosunku do życia i jego otoczenia. Z tego też powodu tak bardzo zachwyca rola książki w jego egzystencji, mająca na swój sposób zbawienny wpływ.
Ze względu na swoją konstrukcję, ale przede wszystkim fabułę „Między książkami” to lektura skierowana głównie do książkoholików. Nie jest to być może pozycja, która przejdzie do kanonu światowej literatury, ale daje wytchnienie i napawa optymizmem w trakcie ciężkich dni. Bardzo ciepła, choć może odrobinę sztampowa jest to powieść, być może bohaterowie to nie jakoś solidnie nakreślone postaci o mocnych, wyrazistych charakterach, ale to właśnie dzięki temu tak łatwo jest się postawić na ich miejscu. Tak łatwo jest ich pokochać, tak łatwo się z nimi zaprzyjaźnić. Dlatego tym bardziej ciężko się rozstać, wraz z ostatnimi stronami, na których spisano tę historię. Historię, którą doceni każdy z nas...
„Zawsze mnie zastanawiało, dlaczego dużo łatwiej pisze się o prozie, której nie lubimy, nie cierpimy, w której dostrzegamy oczywiste braki, niż o takiej, którą uwielbiamy”Między książkami, aut. Gabrielle Zevin, Wydawnictwo W.A.B., str. 249
Ocena: 5/6
Recenzja dla A-G-W.info!
Myślę, że to pozycja dla każdego książkoholika, obowiązkowa;)
OdpowiedzUsuńbardzo chętnie przeczytam :)
OdpowiedzUsuń