NOWOŚCI

niedziela, 25 listopada 2012

NEWS PRESS: "7 psychopatów" od Best Film!

7 PSYCHOPATÓW


reżyseria
Martin McDonagh


w kinach od 30 listopada 2012


OBSADA
 
Colin Farell jako Marty
Sam Rockwell jako Billy
Woody Harrelson jako Charlie
Olga Kurylenko jako Angela
  Christopher Walken jako Hans
Abbie Cornish jako Kaya
  Tom Waits jako Zachariah
  Željko Ivanek jako Paulo
Gabourey Sidibe jako Sharice
Helena Mattsson jako Blonde 
Kevin Corrigan jako Dennis


REALIZATORZY

reżyseria: Martin McDonagh
scenariusz: Martin McDonagh
zdjęcia: Ben Davis
montaż: Lisa Gunning
muzyka: Carter Burwell
kostiumy: Karen Patch
scenografia: David Wasco
producenci: Graham Broadbent, Peter Czernin, Martin McDonagh


O FILMIE
 
Gatunek: komedia
Czas: 109 min.
Kraj produkcji: Wielka Brytania
Rok produkcji: 2012
Produkcja: Blueprint Pictures
Dystrybucja: Best Film
Polska premiera: 30 listopada 2012


NAGRODY I FESTIWALE
 
Toronto Film Festival – Nagroda Publiczności, sekcja Midnight Madness


SYNOPSIS

Marty pisze scenariusz. Nieźle mu idzie, ma już… tytuł „7 Psychopatów”. Kiedy weny brakuje, przychodzi mu z pomocą najlepszy przyjaciel Billy – bezrobotny aktor, dorywczo złodziej psów. Za pomocą ogłoszenia w gazecie ściąga do domu największych świrów, jakich świat widział. Wszystko byłoby ok, gdyby nie jeden mały shih tzu – futrzak tragiczny – pupil gangstera neurotyka. Z tego nie może wyjść normalny film.


JEDEN SHIH TZU, SIEDMIU PSYCHOPATÓW
 
Czy spoglądając na ludzi, których mijasz codziennie na ulicy, zastanawiałeś się kiedykolwiek, że otacza cię zgraja psychopatów? No cóż, scenarzysta Marty Faranan (COLIN FARRELL) uzmysłowił sobie właśnie, że w jego przypadku to nie jest metafora.

Nasz bohater dawno już przekroczył ostateczny termin oddania najnowszego scenariusza filmowego, nie wspominając o przekraczaniu granic cierpliwości jego dziewczyny Kayi (ABBIE CORNISH). Na dodatek w życie Marty’ego, zarówno osobiste, jak i zawodowe, ciągle wchodzi z butami jego najlepszy przyjaciel Billy (SAM ROCKWELL). Chęci Billy ma wielkie, jednakże jego próby pomagania Marty’emu zawsze spalają na panewce. Tym razem przechodzi samego siebie, wciągając swego przyjaciela w podróż do prawdziwej paszczy szaleństwa.

Problemy zaczynają się nawarstwiać, kiedy Billy wraz ze swoim partnerem Hansem (CHRISTOPHER WALKEN) postanawiają wejść szturmem na rynek psich porwań. Zajęcie, jak się okazuje, dobrze płatne, ale też ryzykowne, bowiem nigdy nie wiadomo, z kim się zadrze... Ta niewydarzona dwójka porywa pewnego razu psa shih tzu (BONNY) należącego do Charlie’ego Costello (WOODY HARRELSON), potężnego gangstera z Miasta Aniołów, którego miłość do ukochanego czworonoga graniczy z obsesją. Charlie poprzysięga pozbawić życia każdego, kto maczał palce w porwaniu jego ukochanego psa. Billy, Marty i Hans z dnia na dzień wpadają w prawdziwe szambo kłopotów.

Best Film przedstawia produkcję Blueprint Pictures w reżyserii Martina McDonagh pt. „7 psychopatów“. W rolach głównych występili Colin Farrell, Sam Rockwell, nominowany do Oscara Woody Harrelson, laureat Oscara Christopher Walken, Tom Waits, Olga Kurylenko oraz Abbie Cornish. Produkcją filmu zajęli się Graham Broadbent, Pete Czernin oraz Martin McDonagh. Za zdjęcia odpowiadał Ben Davis, scenografią zajął się David Wasco, a na stołku montażysty zasiadła Lisa Gunning. Karen Patch stworzyła filmowe kostiumy, muzykę skomponował nominowany do Złotego Globu Carter Burwell.


O PRODUKCJI

Pomysł na „7 psychopatów“ pojawił się w głowie Martina McDonagh mniej więcej sześć, może siedem lat temu. Miałem pomysł na wątek dotyczący jednego z psychopatów – wspomina scenarzysta i reżyser Martin McDonagh, którego pełnometrażowy debiut fabularny „Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj“ stał się jednym z największych filmowych wydarzeń 2008 roku. Niedługo później zaczęły powstawać pozostałe historie. McDonagh czerpał inspirację z klasycznych dzieł filmowców, którzy ukształtowali jego wrażliwość artystyczną – „Badlands“ i „Niebiańskich dni“ Terrence’a Malicka oraz „Dzikiej bandy“ i „Pata Garretta i Billy’ego Kida“ Sama Peckinpaha. Przygotowując się do okresu zdjęciowego, cały czas próbowałem znaleźć odpowiedni sposób ukazywania przeciwstawnych światopoglądów i ekstremalnych opozycji, od których współistnienia zależała wartość całego projektu.

McDonagh napisał „7 psychopatów“ w tym samym czasie, w którym stworzył scenariusz do „Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj“ (nakręcony na jego podstawie film z Colinem Farrellem przyniósł mu nominację do Oscara w kategorii „Najlepszy Scenariusz Oryginalny“ oraz Nagrodę BAFTA; wcześniej zdobył Oscara za krótkometrażowy „Six Shooter“). Wówczas był już znanym irlandzkim dramaturgiem, miał na koncie dwie Nagrody Laurence’a Oliviera oraz cztery nominacje do Nagrody Tony za sztuki „The Beauty Queen of Leenane“, „The Lonesome West“, „The Lieutenant of Inishmore“ oraz „The Pillowman“.Na pełnometrażowy debiut reżyserski wybrał „Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj“, choć już wtedy wiedział, że kiedyś zrealizuje również „7 psychopatów“. Ten projekt był zbyt obszerny, zbyt wielowątkowy, bym mógł zrealizować go tak, jak chciałem – musiałem najpierw oswoić się z procesem filmowym. „Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj“ był mi o wiele bliższy, ponieważ podobne tematy realizowałem w teatrze, poza tym – osadzony w jednym miejscu – wspomina McDonagh. Z kolei „7 psychopatów“ jawiło się jak wielkie filmowe puzzle – nie sądzę, bym był w stanie nakręcić ten film bez doświadczenia zdobytego na planie „Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj“.

Producent Graham Broadbent uważa, że to właśnie „Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj“ dało McDonagh pewność siebie potrzebną do nakręcenia „7 psychopatów“. Wspomina moment, kiedy reżyser przyszedł do niego ze scenariuszem projektu. Oryginalny, świetnie napisany pomysł, pełen humoru i suspensu – zachwyca się Broadbent. Widz nie wie, dokąd zmierza fabuła, scenariusz ciągle skręca w niespodziewane uliczki. To naprawdę fantastyczna lektura. Scenariusz „7 psychopatów“ zawiera w sobie mnóstwo czarnego humoru, który jest jednym z podstawowych wyznaczników twórczości McDonagh. Poczucie humoru kontrastuje z mroczniejszymi elementami, ale cały trik polega na tym, by mrok nie przeważył szali – opowiada reżyser. Staram się opowiadać przede wszystkim historie prawdziwych ludzi, poszukuję w ich czynach humanizmu, czułości, odruchów serca. Myślę, że „7 psychopatów“ posiada wszystkie te elementy... to tak naprawdę opowieść o przyjaźni.

Martin McDonagh dodaje, że najistotniejszy jest dla niego proces przenoszenia słów zapisanych na kartach scenariusza na ekran kinowy, współpraca z aktorami i wszystkie aspekty pracy na planie. Jednocześnie przyznaje, że najtrudniejszymi scenami były te „oparte całkowicie na dialogach oraz grze aktorskiej“. Reżyser musiał zdefiniować, kim jest psychopata i stworzyć na tej podstawie siedem mocnych, zupełnie różnych od siebie postaci. 
 

BOHATEROWIE

Nr 1 Prawie normalny

MARTY

I co niby powinniśmy robić w prawdziwym życiu?

Colin Farrell (MARTY) czyta w życiu wiele scenariuszy. Raz na jakiś czas trafia się taki, który w trakcie lektury zaczyna żyć własnym życiem. Taki był właśnie scenariusz do 7 psychopatów. Dał mi porządnego kopa i zabrał w niezwykłą podróż – wyznaje aktor. Świetnie pracowało mi się po raz kolejny z Martinem. On ma niezwykły talent do tworzenia słów i obrazów, które zapadają w pamięć. Wszystko, co pisze, ma swoje uzasadnienie emocjonalne – humor, chaos, przemoc, błyskotliwe dialogi. Jego pomysły mają w sobie coś operowego, „większego niż życie“, lecz kryją w sobie także ziarnka prawdy. Jego bohaterowie są inspirowani rzeczywistością – miłością do zwierzęcia, potrzebą pomocy przyjacielowi, marzeniem o bliskości kochanka, żądzą ambicji. Martin to jedyny w swoim rodzaju artysta współczesnego kina Wystarczy zamknąć oczy i posłuchać dialogów – od razu wiadomo, kto jest autorem.

Dla aktora największym wyzwaniem w kreowaniu swojego bohatera było znalezienie równowagi pomiędzy humorem i dramatem. Jeśli skoncentrowałbym się tylko na stronie komediowej, film stałby się płaski. Humor wyrasta przede wszystkim z prawdy. Martin tworzy niezwykle barwną rzeczywistość, czasami należy podejść do niej minimalistycznie – wyjaśnia irlandzki aktor.

Marty, moja filmowa postać, jest znany z pisania świetnych dialogów i scenariuszy pełnych przemocy. Billy’emu, najlepszemu przyjacielowi Marty’ego, wydaje się, że ten nie wykorzystuje swego potencjału, robi więc wszystko, by pomóc mu odnieść sukces – opowiada Farrell. Uważa Marty’ego za jednego z najlepszych pisarzy swojego pokolenia. Jednakże Billy sam chciałby uczestniczyć w procesie tworzenia, a to stanowi niemały problem, ponieważ posuwa się często do dość radykalnych czynów. Co ciekawe, uwagę Farrella początkowo przyciągnęła właśnie rola Billy’ego. Ma kilka zabójczych dialogów. Przypomina mi Raya, mojego bohatera z „Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj“. Marty jest raczej obserwatorem, tak naprawdę jedynym poczytalnym w tym towarzystwie – wszyscy inni to szaleńcy!

Nr 2 Najlepszy przyjaciel

BILLY

Ten pies to moja Patty Hearst.

Billy jest całkowicie oddany swojemu przyjacielowi, czasem nawet za bardzo – opowiada o swojej postaci Sam Rockwell. Marty jest jego najlepszym przyjacielem, więc Billy próbuje pomóc mu napisać zaległy scenariusz i trochę go ponosi... Ich przyjaźń można porównać do tej Chazza Palminteri i Seana Penna w „Harmidrze“ lub tej Harveya Keitela i Roberta DeNiro w „Ulicach nędzy“. To dziwny rodzaj zależności od siebie, balansujący na granicy miłości, przebaczenia i gniewu. Tworząc postać Billy’ego McDonagh i Rockwell korzystali z archetypów funkcjonujących w historii kina. Billy ma w sobie coś z Travisa Bickle’a z Taksówkarza, pod względem osobowości można porównać go także do Johnny’ego Boya z „Ulic nędzy“ – wyjaśnia Rockwell. Martin dokładnie wie, czego szuka i co chce osiągnąć. Stwierdziliśmy, że najlepiej zagrać tę postać normalnie, bez elementów komediowych, z prawdziwym ciężarem emocjonalnym. W przypadku Billy’ego humor wynika z jednej strony z absurdalności rzeczy, które robi, a z drugiej z jego zbyt lekkiego podejścia do życia.

McDonagh szukał możliwości współpracy z Rockwellem już od ponad dekady, kiedy zobaczył go w 1998 roku w czarnej komedii „Jerry i Tom“. Spotkali się po raz pierwszy na scenie w napisanej i wyreżyserowanej przez irlandzkiego dramaturga sztuce „A Behanding in Spokane“, w której zagrał także Christopher Walken. Jedną z jego największych zalet jest to, że jest równocześnie znakomitym komikiem i aktorem dramatycznym – mówi McDonagh. Potrzebowałem takiej osoby do tej roli. Billy to chodzący huragan, ale nie da się go nie lubić. Farrell wspomina, że „szalona wyobraźnia“ Rockwella zgrała się idealnie z wymogami tej roli. Pozwolę sobie na chwilę szczerości... Każdego dnia zdarzają mi się psychopatyczne myśli – żartuje Rockwell. Wszyscy mamy w sobie potencjał psychopatyczny. Dokonujemy po prostu wyboru, żeby nie podążać w tym kierunku – dodaje aktor. Od teraz chcę z nim grać w każdym filmie – zachwyca się swoim kolegą z planu Farrell. Jest zabawny i naprawdę utalentowany. Nieustannie pracuje nad rolą.

Nr 3 Ten z problemami

CHARLIE

Muszę wziąć się w garść! Mojej psince grozi śmierć!

Kiedy Billy wykrada Bonny’ego, stawka staje się większa niż życie – mówi Woody Harrelson. To ulubiony shih tzu Charliego. Jego zniknięcie staje się katalizatorem wszystkich filmowych wydarzeń. Charlie i jego sługusy zrobią wszystko, żeby Bonny’ego odzyskać. Na pytanie, co sprawia, że możemy Charliego określić psychopatą, Harrelson odpowiada: skłonność do przemocy, która przejawia się we wszystkich jego działaniach oraz fakt, że bardzo łatwo go do niej sprowokować. Wydaje mu się, że jest zawsze najinteligentniejszy, że nikt mu nie dorównuje. Prawda jest taka, że nie jest zbyt dobry w kontaktach międzyludzkich. Charlie ma w filmie mnóstwo dziwnych problemów, chociażby z bronią, której używa. „Uwielbia rękojeść swojego pistoletu – w yjaśnia Harrelson. Niebieską, z czaszkami, robioną na zamówienie. Nawet jeśli pistolet czasami się psuje, Charlie nie zamierza z niego rezygnować. To kolejny przejaw jego wypaczonej psychiki.

Jestem wielkim fanem twórczości Martina, wyznaje Harrelson. Jakiś czas temu przeczytałem „Lonesome West“. Nie potrafiłem przestać myśleć o tej sztuce, o jej błyskotliwści i mieszance komediowości i mroku. Kiedy poznałem Martina osobiście, pokazał mi „The Pillowman“ i zaproponował główną rolę. Stwierdziłem, że tym razem mrok przesłonił komediowe światło, więc odmówiłem. Kiedy jednak zobaczyłem przedstawienie na Broadwayu, zacząłem sobie wyrzucać swoją głupotę. Kiedy na horyzoncie pojawił się scenariusz „7 psychopatów“, wiedziałem, że nie popełnię drugi raz tego samego błędu. Charlie to fantastyczna rola. McDonagh potwierdza, że Harrelson okazał się idealnym kandydatem do roli. Potrzebowałem aktora, który potrafi być szczerze zabawny, ale w ciągu sekundy ukazać ciemną stronę swojej postaci – mówi reżyser. Harrelson dodaje, że na planie czuł się fantastycznie. Martin sprawia, że czujesz się świetnie każdego dnia. Zawsze sprawdza, czy wszystko u ciebie w porządku. Wysyła SMSy, że odwaliłeś kawał dobrej roboty. Roztacza pozytywne fluidy.

Harrelson był również zachwycony możliwością współpracy z Christopherem Walkenem. Byłem w siódmym niebie. To przecież żywa legenda. Chwaliłem się znajomym, że będę mógł z nim zagrać – wspomina z uśmiechem aktor.

Nr 4 Seksowna laska Bonda

ANGELA

Musicie go oddać!

Olga Kurylenko, która wcieliła się w tę rolę, jest pewna jednej rzeczy: Angela uwielbia psychopatów. Pociągają ją źli chłopcy. Tak się składa, że jest dziewczyną Charliego, a to nie jest łatwe zadanie. Angela musi cały czas walczyć o względy Charliego... z Bonnym. W jaki sposób znana z roli dziewczyny Bonda aktorka zdefiniowałaby psychopatę? Spotkałam ich kilku w swoim życiu. Są bardzo skoncentrowani na sobie i żyją w nieco innej rzeczywistości. Wszystko musi się zawsze kręcić wokół nich, opowiada Kurylenko, która z miejsca przyjęła zaproponowaną jej przez McDonagh rolę. To jeden z najinteligentniejszych scenariuszy, jakie czytałam w życiu. Błyskotliwy i niezwykle zabawny.

Nr 5 Wcale nieagresywny

HANS

Wielka szkoda.

Nie myślę o Hansie jako o psychopacie – mówi Walken. On po prostu kradnie psy i zwraca je w nadziei na otrzymanie znaleźnego... Hans to ulubiona postać producenta Broadbenta. Martin to geniusz – stworzył psychopatę, który jest oazą spokoju. Rola została idealnie skrojona dla aktora kalibru Walkena, który spotkał się z McDonagh przy okazji pracy nad sztuką „A Behanding in Spokane“.

Podziwiałem go od dzieciństwa – wyznaje McDonagh. Aktorzy zawsze lubią wypowiadać dobre kwestie, a Martin nie potrafi pisać innych – rewanżuje się reżyserowi Walken. Kiedy pracowaliśmy nad jego sztuką, ćwiczyliśmy przez bite sześć tygodni. Martin był z nami każdego dnia. Nie mówił wiele, ale czuć było jego obecność. Czuję się przy nim bardzo komfortowo – dodaje aktor.


Nr 6 Pasywno-agresywna laska scenarzysty

KAYA

Dlaczego miałabym być na ciebie wkurzona, Marty?

Na początku filmu Kaya jest bliska zostawienia Marty’ego – mówi o swojej bohaterce Abbie Cornish. Przechodzi bardzo trudny okres. Nie układa im się z Martym. Jest już zmęczona jego piciem, lenistwem i tym, że spędza tak dużo czasu z Billym. Dzieli już ich tak wiele, że ciężko powiedzieć, czy jest cokolwiek w ich związku, co warto ratować. Chociaż Kaya jest najnormalniejszą postacią „7 psychopatów“, dziewczyna nosi w sobie iście psychopatyczną zazdrość o swojego mężczyznę. Psychopaci nie są zawsze świadomi swych psychopatycznych zachowań – dodaje aktorka. Tacy po prostu są. Czyny, które jedni nazwą szaleństwem, dla nich są całkowicie normalne. Billy to idealny przykład.

Zawsze chciałam pracować z Martinem McDonagh, ale także z aktorami kalibru Farrella, Rockwella, Harrelsona i Walkena, których podziwiałam. Walken to mój aktorski bóg – możliwość zagrania u jego boku to spełnienie wieloletniego marzenia – wyznaje aktorka. Abbie Cornish jest fantastyczna, śledziłem rozwój jej kariery – mówi McDonagh. Razem z Olgą Kurylenko stworzyły fantastyczne role. Jest to dość męski film, ale dzięki nim zyskuje również nieco kobiecej wrażliwości.


Nr 7 Gościu z króliczkiem

ZACHARIAH

Pierwsza klasa.

Od samego początku zastanawiałem się, czy Zachariah jest psychopatą – wspomina Tom Waits o swojej postaci, dziwacznym mężczyźnie z przeszłością wypełnioną po brzegi przemocą. Psychopata nigdy nie powie o sobie lub o kimś innym, że jest psychopatą. To zabronione słowo, po prostu się go nie używa. Nawet jeśli znajdujesz się wśród psychopatów, nie będziesz tego świadomy, dopóki coś się nie stanie. Oni żyją wśród nas. To ludzie, którzy skrywają ogromne tajemnice. Gram gościa, który jest szaleńczo zakochany i próbuje wrócić do żony – dodaje aktor. No i ma królika. Co w tym złego?! – śmieje się Waits. Spędziłem wiele dni na planie, biegając za królikami, to najlepsze możliwe ćwiczenie dla atlety. Nauczyłem się trzymać je w taki sposób, że siedzą spokojnie i nie mogą uciec. Chociaż nie wiem, czy wybrałbym królika na swego zwierzęcego kompana. To raczej wymysł mojego bohatera.

Wszyscy byliśmy zachwyceni obecnością Toma na planie – opowiada McDonagh o legendarnym aktorze, muzyku i poecie. Dlaczego ludzie myślą od razu o mnie, gdy potrzebują aktora do roli psychopaty. Przyznaję, że trochę mnie to martwi – żartuje aktor. Po tej roli nigdy już nie zagram normalnego ojca rodziny, bo co to byłby za ojciec? – dodaje Waits z uśmiechem. Odkładając jednak żarty na bok, aktor chwali wszystkich zaangażowanych w powstanie „7 psychopatów“. Spotkaliśmy się z Martinem kilka lat temu, kiedy próbowaliśmy doprowadzić do powstania pewnej opery, ale nic z tego nie wyszło. Widziałem „Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj“, to niezwykle interesujący film. Podziwiam jego umiejętność pisania dialogów – są perwersyjnie zabawne i pełne niuansów. Mają w sobie coś poetyckiego, a on ma zawsze coś ciekawego do powiedzenia. Ten film to podróż do paszczy szaleństwa.


Jeden shih tzu: futrzak tragiczny

Miesiąc przed rozpoczęciem zdjęć trenerka Claire Dore z Performing Animal Troupe, asystująca McDonagh w poszukiwaniach idealnego odtwórcy głównej zwierzęcej roli, zaadoptowała dziesięciomiesięcznego shih tzu, którego znalazła poprzez ogłoszenie na Craig’s List. McDonagh oglądał wcześniej dziesiątki psich aktorów, ale żaden go nie zachwycił. Ten nazywał się Bonny, tak jak ukochany pies Charliego, reżyser i scenarzysta „7 psychopatów“ uznał to więc za znak. Bonny, co oczywiste, pada ofiarą dodatkowej profesji Hansa i Billy’ego.

McDonagh wiedział, że musi poprowadzić ten wątek z wielkim wyczuciem, aby widzów rozbawić, a nie odstraszyć. W naszym filmie nie dzieje się nic złego ani brutalnego. Billy to po prostu bezrobotny aktor, który zaczyna kraść psy, aby zapłacić rachunki – opowiada reżyser. Nie ma tylko pojęcia, że to konkretne porwanie uruchomi prawdziwą lawinę dziwnych wydarzeń, które wywrócą jego życie do góry nogami. Kiedy Bonny został już zatrudniony, nie żądał żadnego poklasku, ale cała obsada i ekipa i tak uczyniła z niego swoją maskotkę, dopieszczając pieska w każdy możliwy sposób. W szczególności Rockwell, którego rola wymagała nieustannej bliskości ze zwierzęcym bohaterem.

  AKTORZY
 
COLIN FARRELL (Marty)

Zdobył Złoty Glob za „Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj“, pierwszy projekt nakręcony z Martinem McDonagh. Za tę rolę otrzymał również nominację do British Independent Film Awards oraz Irish Film and Television Awards. Farrell zdobył wcześniej dwie Irish Film and Television Awards za „Ondine“ Neila Jordana oraz „S.W.A.T. Jednostkę Specjalną“ Clarka Johnsona. Był także czterokrotnie do tej nagrody nominowany za „Miami Vice“ Michaela Manna, „Dom na krańcu świata“ Michaela Mayera, „Niepokonanych“ Petera Weira oraz „Intermission“ Johna Crowleya.

Niedługo zobaczymy go u boku Noomi Rapace, Terrence’a Howarda i Armanda Assante w thrillerze „Dead Man Down“ Nielsa Ardena Opleva. Wystąpi także wraz z Tomem Hanksem i Emmą Thompson w „Saving Mr. Banks“ Johna Lee Hancocka, dramacie o powstawaniu filmu „Mary Poppins“. Udzieli głosu pod Roninowi w animacji „Epic“ Chrisa Wedge’a oraz zagra w filmie fantasy „Winter’s Tale“ Akivy Goldsmana. W obsadzie znaleźli się także Russell Crowe, Will Smith oraz William Hurt.

Niedawno mogliśmy go oglądać u boku Kate Beckinsale i Jessiki Biel w „Pamięci absolutnej“ Lena Wisemana, remake’u klasyka Paula Verhoevena z 1990 roku. Pojawił się także w „Postrachu nocy“ Craiga Gillespie, „Szefach wrogach“ Setha Gordona oraz „Londyńskim bulwarze“ Williama Monahana. Jego kariera obfituje w pamiętne role w pamiętnych filmach: „W cieniu chwały“ Gavina O’Connera, „Sen Kasandry“ Woody’ego Allena, „Aleksander“ Olivera Stone’a, „Podróż do Nowego Świata“ Terrence’a Malicka, „Pytając o miłość“ Roberta Towne’a, „Rekrut“ Rogera Donaldsona, „Raport mniejszości“ Stevena Spielberga, „Daredevil“ Marka Stevena Johnsona, „Bandyci“ Lesa Mayfielda oraz „Telefon“ i „Kraina tygrysów“ Joela Schumachera.

Urodzony w Irlandii Farrell uczęszczał do Gaity School of Drama w Dublinie. Zanim zakończył studia, został obsadzony w głównej roli w mini-serialu „Falling for a Dancer“ Deirdre Purcella oraz serialu BBC „Ballykissangel“. Dzięki tym występom udało mu się zadebiutować w kinie w debiucie reżyserskim Tima Rotha „Strefa wojny“.

SAM ROCKWELL (Billy)

Aktor znany z niezapomnianych ról dziwaków. Za występ w „Niebezpiecznym umyśle“ George’a Clooneya otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie oraz Movieline’s Breakthrough Performance of the Year. Za rolę producenta programu Game Show, który był oskarżany o bycie agentem CIA, Rockwell zyskał przychylność zarówno widzów, jak i krytyków. Występ w filmie „Joshua“ George’a Ratliffa przyniósł mu Sitges International Film Festival of Catalonia Best Actor Award. Za rolę astronauty Sama Bella w „Moon“ Duncana Jonesa był nominowany do British Independent Film Awards oraz Irish Film and Television Awards. Był także nominowany do nagród Screen Actors Guild wraz z obsadami „Frost/Nixon“ Rona Howarda oraz „Zielonej mili“ Franka Darabonta. Wraz z obsadą „Udław się“ Clarka Gregga zdobył na festiwalu Sundance Specjalną Nagrodę Jury.

Niedługo zobaczymy go wraz z Williamem H. Macym, Jeffreyem Wrightem oraz Melissą Leo w thrillerze „A Single Shot“, a także „Better Living Through Chemistry“ Geoffa Moore’a i Davida Posmentiera, gdzie pojawił się u boku Jane Fondy, Olivii Wilde, Raya Liotty i Judi Dench. W „The Way, Way Back“ Nata Faxona i Jima Rasha wystąpił razem ze Steve’em Carellem i Amandą Peet, a w komedii romantycznej „A Case of You“ Kat Coiro z Evan Rachel Wood, Peterem Dinklage‘emm oraz Vince’em Vaughnem.

Jego kariera trwa od wielu lat, na koncie ma ponad 70 filmów oraz seriali telewizyjnych, m.in.: „Kowboje i obcy“ Jona Favreu, „Wyrok skazujący“ Tony’ego Goldwyna, „Zabójstwo Jesse’ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda“ Andrew Dominika, „Śnieżne anioły“ Davida Gordona Greena, „Witajcie w Colinwood“ braci Russo, „Aniołki Charliego“ McG, „Autostopem przez galaktykę“ Gartha Jenningsa, „Galaxy Quest“ Deana Parisota, „Naciągacze“ Ridleya Scotta, „Celebrity“ Woody’ego Allena, „Jerry i Tom“ Saula Rubinka, „Piekielny Brooklyn“ Uliego Edela. Zadebiutował w „Clownhouse“ Francisa Forda Coppoli, jeszcze będąc studentem San Francisco’s High School of the Performing Arts.

Współpracował już z reżyserem i scenarzystą „7 psychopatów“, Martinem McDonagh, przy sztuce broadwayowskiej „A Behanding in Spokane“. Na scenie grał także z Philipem Seymourem Hoffmanem w „The Last Days of Judas Iscariot“, off-Broadwayowym „Goose-Pimples“ na podstawie sztuki Mike’a Leigh czy „The Dumb Waiter“ i „Hot L Baltimore“ Joe Montello.


WOODY HARRELSON (Charlie)

Aktor znany z  charyzmatycznych ról zarówno w telewizji, jak i kinie, autor i reżyser sztuk scenicznych, nominowany do Oscara za „W cieniu armii“ Orena Movermana oraz „Skandalistę Larry’ego Flynta“ Milosa Formana. Za obie role otrzymał także nominacje do Złotego Globu oraz nagrody Screen Actors Guild. Za „Brudnego glinę“ Orena Movermana był nominowany do Independent Spirit Award. Za swoją przełomową rolę barmana Woody’ego Boyda w popularnym serialu NBC „Zdrówko“ otrzymał w 1988 roku nagrodę Emmy. W trakcie ośmioletniej emisji serialu zdobył także wiele innych nominacji oraz wyróżnień. W 1999 roku uzyskał kolejną nominację do nagrody Emmy za gościnny występ w serialu „Fraser“. Często pojawiał się w serialu NBC „Will i Grace“. Szóstą nominację do Emmy otrzymał za tegoroczny „Game Change“ Jaya Roacha, produkcji HBO, który opowiada o kampanii prezydenckiej Johna McCaina z 2008 roku.

Niedawno pojawił się jako prowadzący poruszającego dokumentu politycznego „Ethos“ Pete’a McGraina. W kinie mogliśmy zobaczyć go w „Brudnym glinie“ Orena Movermana, „To tylko seks“ Willa Glucka oraz „Igrzyskach śmierci“ Garry’ego Rossa (zagra również w nadchodzącej kontynuacji „The Hunger Games: Catching Fire“. Podłożył również głos w komedii animowanej „Turkeys“. Jego kariera obfituje w znakomite role: „Zombieland“ Rubena Fleischera, „2012“ Rolanda Emmericha, „Przez ciemne zwierciadło“ Richarda Linklatera, „Ostatnia audycja“ Roberta Altmana, „Siedem dusz“ Gabriele Muccino, „Daleka północ“ Niki Caro, „Po zachodzie słońca“ Bretta Ratnera, „Kumpel do bicia“ Rona Sheltona, „Transsiberian“ Brada Andersona, „Ed TV“ Rona Howarda, „Urodzeni mordercy“ Olivera Stone’a, „Witajcie w Sarajewie“ Michaela Winterbottoma, „Kręglogłowi“ braci Farrelly, „Niemoralna propozycja“ Adriana Lyne’a.

Harrelson napisał i wyreżyserował sztukę „Bullet for Adolph“, która miała premierę na Off Broadwayu. Jego reżyserskim debiutem scenicznym była sztuka „Furthest From The Sun“ z 1999 roku, później pracował m.in. nad „The Rainmaker“, „On An Average Day“ oraz „This Is Our Youth“. Wystąpił także w „Night of the Iguana“ na podstawie sztuki Tennessee Williamsa.


CHRISTOPHER WALKEN (Hans)

Zdobył Oscara dla Najlepszego Aktora Drugoplanowego za „Łowcę jeleni“ Michaela Cimino, był także nominowany do Nagrody Akademii za „Złap mnie, jeśli potrafisz“ Stevena Spielberga. Jest uznawany za jednego z najlepszych aktorów swojego pokolenia. Chociaż „7 psychopatów“ jest pierwszym filmem, przy którym współpracuje z reżyserem Martinem McDonagh, Walken był nominowany do Nagrody Tony oraz Drama Desk Award za występ w sztuce tego reżysera, „A Behanding in Spokane“.

W „Łowcy jeleni“ Michaela Cimino Walken zagrał żołnierza wyniszczonego psychicznie przez wojnę w Wietnamie. Zdobył za tę rolę także New York Film Critics‘ Circle Award, był nominowany do Złotego Globu i nagrody BAFTA. Za „Złap mnie, jeśli potrafisz“ otrzymał nagrodę BAFTA oraz Screen Actors Guild. Był nominowany do nagrody Emmy za mini-serial „Sarah Plain and Tall“ Jacoba Wittinga, w którym wystąpił u boku Glenn Close. Otrzymał również wiele nagród teatralnych, w tym Clarence Derwent Award za „The Lion in Winter“, a także Obie Award za „The Seagull“ oraz Theatre World Award for „The Rose Tattoo“.

Wystąpił w ponad 120 filmach i produkcjach telewizyjnych, ma na koncie 18 nagród i 14 nominacji. Zagrał m.in. w „Annie Hall“ Woody’ego Allena, „Groszu z nieba“ Herberta Rossa, „Martwej strefie“ Davida Cronenberga, „Biloxi Blues“ Mike’a Nicholsa, „Królu Nowego Jorku“ Abla Ferrary, „Człowieku w ogniu“ Tony’ego Scotta, „Lakierze do włosów“ Adama Shankmana, „Pulp Fiction“ Quentina Tarantino, „Powrocie Batmana“ Tima Burtona oraz „Prawdziwym romansie“ Tony’ego Scotta. Pojawił się także w wyreżyserowanym przez Spike’a Jonze wideoklipie do piosenki „Weapon of Choice“ Fat Boy Slima.

Niedługo zobaczymy go w „A Late Quartet“ Yarona Zilbermana, gdzie zagrał u boku Philipa Seymoura Hoffmana oraz Catherine Keneer, a także w „Gods Behaving Badly“ Marka Turtletauba z Sharon Stone, Oliverem Plattem i Alicią Silverstone.


TOM WAITS (Zachariah)

Jego kariera trwa już ponad cztery dekady. Tom Waits to wielokrotnie nagradzany piosenkarz, autor tekstów i aktor, który ma na koncie nominację do Oscara oraz kilka nagród Grammy. Zajmował się nagrywaniem płyt, pisaniem oraz teatrem. Muzyka Toma Waitsa jest rozpoznawalna na całym świecie, artysta tworzy aranżacje za pomocą łączenia różnych gatunków: country, blues, kabaret, walc, gospel, polka i innych. Nagrał ponad 20 albumów, wliczając w to „Bad As Me“ z 2011 roku. Jest członkiem Rock and Roll Hall of Fame.

Waits pojawił się w ponad 20 filmach, m.in. „Chwastach“ Hectora Babenco, „Drakuli“ Francisa Forda Coppoli, „Poza prawem“ Jima Jarmuscha, „Na skróty“ Roberta Altmana, „Księdze ocalenia“ braci Hughes oraz „Parnassusie“ Terry’ego Gilliama.

OLGA KURYLENKO (Angela)

Międzynarodową sławę zdobyła występem u boku Daniela Craiga w „007 Quantum of Solace“. Obecnie na ekranach światowych kin pojawił się „To The Wonder“ Terrence’a Malicka, w którym zagrała u boku Bena Afflecka i Javiera Bardema. Inne jej nadchodzące filmy to „Oblivion“ Josepha Kosinskiego z Tomem Cruise’em i Morganem Freemanem, „The Expatriate“ Philipa Stolzla z Aaronem Eckhartem, a także epicka chińska produkcja 3D „Empires of The Deep“ Michaela Frencha. Kurylenko wcieli się także ponownie w Verę Evans w uznanym serialu „Magic City“. Pojawiła się niedawno w „Gdy budzą się demony“ Rolanda Joffe, a także „Land of Oblivion“ Michaela Boganima.

Urodzona na Ukrainie Kurylenko po raz pierwszy zagrała w filmie anglojęzycznym w adaptacji powieści graficznej „Hitman“ Xaviera Gens‘a, wyprodukowanej przez Luca Bessona. Wystąpiła także w takich filmach jak „Max Payne“ Johna Moore’a, „Tyranny“ Johna Becka Hofmanna oraz „Centurion“ Neila Marshalla. Kurylenko zaczynała karierę we Francji. Zadebiutowała w kinie w „L’Annulaire“ Diane Bertrand (funkcjonującym w Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych jako „The Ring Finger“), zdobywając nagrodę aktorską na Brooklyn International Film Festival. Pojawiła się w „Zakochanym Paryżu“ u boku Elijah Wooda, a także francuskim thrillerze „Le Serpent“ Erica Barbier’a. Przez wiele lat pracowała jako modelka – w Paryżu, Mediolanie, Nowym Jorku oraz Londynie. W wieku 18 lat miała już na koncie okładki takich magazynów jak Vogue i Elle.

ABBIE CORNISH (Kaya)

Za rolę u boku Sama Worthingtona w „Salcie“ Cate Shortland otrzymała nagrodę Australian Film Institute. Do tej samej nagrody była nominowana za występ w „Candy“ Neila Armfielda, gdzie zagrała wraz z Heathem Ledgerem. Zdobyła nominację do nagrody Australian Film Institute oraz British Independent Film Awards za „Jaśniejszą od gwiazd“ Jane Campion. Cornish była także nominowana do nagród Australian Film Institurt za pracę w telewizji – w serialach „Wildside“ oraz „Marking Time“. Zadebiutowała w wieku 15 lat rolą w serialu „Children’s Hospital“. Niedługo będziemy mogli ją zobaczyć w remake’u „RoboCopa“ Jose Padilhii, gdzie zagra żonę tytułowego bohatera, policjanta Alexa Murphy’ego. Cornish gra również u boku Gary’ego Oldmana w „The Girl“ Davida Rikera, „Whisperings and Lies“ Bruce’a Beresforda, „An Ordinary Man“ Brada Silberinga oraz „Kill Me Three Times“ Grega McLeana. Niedawno można ją było oglądać w „W.E.“ w reżyserii Madonny, „Jestem bogiem“ Neila Burgera, gdzie zagrała razem z Robertem DeNiro i Bradleyem Cooperem, a także w „Sucker Punch“ Zacka Snydera. Udzieliła głosu w „Legendach sowiego królestwa: Strażnikach Ga’Hoole“ Zacka Snydera , wystąpiła także w „Dobrym roku“ Ridleya Scotta, „Elizabeth: Złotym wieku“ Shekhara Kapura oraz „Stanie spoczynku“ Kimberly Peirce.


REŻYSER I SCENARZYSTA

MARTIN MCDONAGH

Znany z łączenia czarnej komedii z poruszającym dramatem autor sztuk oraz reżyser filmowy, który zdobył Oscara za swój krótkometrażowy film „Six Shooter“. Niedługo potem zadebiutował w pełnometrażowym kinie fabularnym „Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj“, który miał swoją premierę na festiwalu Sundance w 2008 roku, przynosząc McDonagh nagrodę BAFTA oraz nominację do Oscara w kategorii Najlepszy Scenariusz Oryginalny.

McDonagh mieszka w Londynie i jest uznawany za jednego z najlepszych irlandzkich dramaturgów swojego pokolenia. Zdobył dwie Nagrody Laurence‘a Oliviera, czterokrotnie był nominowany do Nagrody Tony. Za wystawiany na Off-Broadwayu „The Lieutenant of Inishmore“ otrzymał w 2006 roku Obie Award. Zdobył także Drama Desk Award za „The Beauty Queen of Leenane“.

Prześlij komentarz