NOWOŚCI

niedziela, 29 lipca 2012

Książka #184. Pamięć genialna! Poznaj triki i wskazówki mistrza, aut. Dominic O'Brien

Oryginalny tytuł: You Can Have An Amazing Memory: Learn life-chancing techniques and tips from the memory maestro
Gatunek: poradnik
Wydawca: Sensus
Rok wydania: 2011 (USA), 2012 (Polska)
Projekt okładki: Urszula Buczkowska
Tłumaczenie: Arkadiusz Romanek
ISBN978-83-246-3805-5
Ilość stron: 248   Format: 140x208 mm

Książka dostępna na stronie: Sensus

     Zasada 3Z: zakuć, zdać i zapomnieć, to termin, którym posługuje się większość uczniów i studentów, kiedy szybko chcą przejść męczące zajęcia. Dominic O'Brien, wielokrotny rekordzista świata w zawodach pamięciowych, dla którego życie szkolne było prawdziwą męką, zmienia sens tej zasady, zamieniając ją na Zakuć, Zdać i Zapamiętać. Stosowane przez niego techniki spisuje w jednej książce, która w 2012 roku pokazała się na rynku polskim „Pamięć genialna! Poznaj triki i wskazówki mistrza”.

     W swojej publikacji, Dominic O'Brien, dzieli się doświadczeniem, które zdobył na przestrzeni wielu lat w zapamiętywaniu szczegółów. Jest mistrzem w rozpoznawaniu twarzy, zapamiętanie ułożenia kilkunastu talii kart nie sprawia mu najmniejszego problemu. Postanawia podzielić się ze swoimi czytelnikami, ze swoimi fanami tajnikami jego mistrzostwa, które mogą pomóc nam w funkcjonowaniu, w życiu towarzyskim, w pracy.
     Najważniejszy jest tutaj nasz mózg, nasz umysł, bo to od niego wszystko się zaczyna. Jeżeli nie będziemy o niego odpowiednio dbać, nie będzie mógł pomóc nam w tym zadaniu. Następna w kolejce jest nasza wyobraźnia, kreatywność, które niezmiennie stanowią punkt zapalny do wytrenowania pamięci doskonałej. Nie jest on tu innowacyjny w stwierdzaniu, że aby coś trwale zapamiętać, musimy skojarzyć to z rzeczami, z którymi dotychczas mieliśmy do czynienia. Jest to metoda bazowa, które dalej łączą się z bardziej rozwiniętymi technikami, które z miejsca nas przerażą, czego przykładem jest metoda podróży. Obawy, które nas dotykają nie dotyczą jednakże samych sposobów na zapamiętywanie. Chodzi tutaj bardziej o brak wiary w to, że przypisywanie słów do miejsc, bądź budowanie wokół nich obszernych historyjek, może w jakikolwiek sposób pomóc nam w ich zapamiętywaniu. Trudno jest też zrozumieć, że skojarzenia do imion i nazwisk w jakikolwiek sposób ułatwią nam przypisanie ich do osób.
     Dla laika, który zapamiętuje wszystko przez ciągłe powtarzanie, a w konsekwencji zapomina, stanowi to problem, ale w tym właśnie celu pamięciowy geniusz serwuje w swojej pracy całą masę ćwiczeń. Zanim jednak do nich przystąpimy, O'Brien, bada nasze zdolności poprzez dwa krótkie testy. Robi to po to, aby czytelnik przy końcu swojej podróży z tą książką mógł porównać swoje postępy, kiedy już zapozna się z odpowiednimi metodami. Każde kolejno pojawiające się ćwiczenie zamyka konkretny głębiej rozważany problem. Dzięki temu możemy na bieżąco trenować i sami się przekonamy, czy stanowi to dla nas większy problem, czy też nie. Zadania przed którymi stajemy są bardzo kreatywne, wobec czego mogą nas zainteresować, aczkolwiek istnieje ryzyko, że będziemy zajadać się własnymi nerwami zanim osiągniemy zadowalający poziom.
     Poradnik „Pamięć genialna!” to nie tylko zbiór teoretycznych i suchych porad, jak polepszyć swoją zdolność zapamiętywania. Jest to także dobra zabawa, która w sposób praktyczny pomaga nam wytrenować to czego dowiedzieliśmy się od O'Briena. Lektura niesamowicie przydatna i to nie dla ludzi, którzy chcą startować w memoriadach, czy też pobijać rekordy Guinessa. Będzie to dobra pozycja także dla tych, którzy chcą w przyszłości cieszyć się bogatymi wspomnieniami, ale też i nie zapominać o ważnych dla nas i dla innych datach.

Ocena: 6/6

Książkę przeczytałam dzięki Wydawnictwu Sensus! 
 

2 komentarze :

  1. o!! na to bym miala ochote i to wielka. Musze poszukac

    OdpowiedzUsuń
  2. No właśnie - książka idealna dla mnie. Temat szczególnie mnie zainteresował po serialu "Mentalista", gdzie bohater ma świetną pamięć. A przecież wykorzystuje właśnie sprawdzone sposoby na poprawienie zapamiętywania. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń