Gatunek: poradnik, ekologia
Wydawca: G+J RBA
Rok wydania: 2006 (USA), 2011 (Polska)
Projekt okładki i wybranych zdjęć: Marian Kyte
Tłumaczenie: Hanna Turczyn-Zalewska
ISBN978-83-7596-157-7
Ilość stron: 128 | Format: 210x195 mm
Temat ekologicznego życia jest ostatnio bardzo trendy. Nagle świat zdał sobie sprawę z tego ile zła wyrządza planecie, bo ona sama upomina nas o naszym postępowaniu. Zmieniający się klimat zwiastowany przez trąby powietrzne w takich miejscach jak Polska, śnieżyce w Chile, powodzie i silne trzęsienia ziemi na całym świecie daje się ludziom we znaki. Naukowcy wciąż prześcigają się w domysłach czy jest coś co możemy zrobić, aby podbudować naszą planetę. Wciąż rozmyślają nad tym czy nie jest za późno na działanie. Co innego ludzie, którzy może i widzą zmiany, ale wychodzą z założenia, że „po co mam to robić skoro inni i tak robić będą inaczej”. Na szczęście na świecie są takie organizacje jak Clean Up the World, w którym pracuje zarówno Kim McKay, jak i Jenny Bonnin. Obie panie postanowiły połączyć siły w uświadamianiu ludzkości wydając serię książek ekologicznych w tym także „Ekologia dla każdego. 100 sposobów na to, jak każdego dnia dbać o środowisko naturalne”.
W swojej książce autorki prezentują 100 różnych sposobów na to, aby dbać o środowisko każdego dnia. Zarówno one, jak i założyciel organizacji Clean Up the World zalecają wcielanie w życie ich porad stopniowo. W publikacji tej znajdziemy wiele wskazówek na to jak dbać o otoczenie zarówno w domu, jak i w ogrodzie, w pracy, na zakupach, w podróży oraz w społeczności. Poczytać możemy tutaj o metodach, które już znamy, takich jak nie zostawianie sprzętu na czuwaniu, czy oszczędzanie wody podczas kąpieli. Jednakże autorki prezentują też inne metody, takie o jakich człowiek w ogóle by nie pomyślał. Zaczynają od drobnostek, takich jak uszczelnianie domu, czy też kupowanie używanych rzeczy. Kto by pomyślał, że to drugie może mieć jakiś wpływ na środowisko. Jednakże, gdyby głębiej się nad tym zastanowić to czynności te wydają się być całkowicie logiczne. Wskazówek tych jest aż 100. Część z nich łatwo jest wcielić w swoje życie, jednakże zastosowanie innych może okazać się zbyt kosztowne- jak zmiana samochodu na taki z napędem hybrydowym, czy też inwestowanie w sprzęt oszczędzający energię. Oczywiście inną kwestią jest to, że część niektórych rzeczy może być niedostępna jeszcze w polskich warunkach. Nie mniej, w przyszłości, kto to wie.
Publikacja Kim McKay i Jenny Bonnin to nie tylko zwykłe porady, które pomogą środowisku, czy naszemu portfelowi. To też źródło informacji o tym jak nasze dotychczasowe nawyki wpływają na klimat. Autorki podają dość precyzyjne dane statystyczne informując o zastraszających liczbach zużywanych zasobów, pieluszek, czy tego typu rzeczach, które odbijają się na życiu naszej planety. Dodatkowo przy każdym wymienionym punkcie dadzą nam także kilka korzyści ze zmiany swoich przyzwyczajeń. Panie piszą dość naukowym językiem, jednakże nawet na chwilę nie przestają kontaktować się z czytelnikiem. Bez problemu trafiają w samo sedno, prezentują same konkrety- żadnego mydlenia oczu.
Publikacja ukazała się na świecie dzięki Towarzystwu National Geographic w 2006 roku. Za oryginalny wygląd książki odpowiada Marian Kyte. Pierwowzór zachowany został także przy polskim wydaniu Wydawnictwa G+J RBA, które ukazało się na rynku w 2011 roku. Aby wzbogacić treści spisane przez autorki wykorzystano w większości pochodzących od APL, ale także innych instytucji. Wszystkie fotografie są przepiękne i świetnie pasują do treści, stanowią idealne tło, ale też uzupełnienie. Zarówno spokojna okładka, jak i zdjęcia wewnątrz zachęcają do lektury, choć już sama tematyka powinna być zachęcająca.
„Ekologia dla każdego” to publikacja, która może przydać się każdemu. Oczywiście każdemu, kto będzie chciał coś zmienić w swoim życiu, zmieniając jednocześnie środowisko. Przyzwyczajonym do niektórych niepochlebnych działań w naszym życiu być może niewiele ta książka pomoże. Ciężko jest odejść od rzeczy dobrze nam znanych, do których już się przyzwyczailiśmy. Jednakże zmiany jakich dokonamy będą korzystne nie tylko dla nas, ale również dla ogółu. Jak zaczniemy my, zaczną także inni. Należy dawać przykład innym, a nowoczesne formy przekazu mogą nam w tym dodatkowo pomóc. Bycie Eko jest ostatnio bardzo popularne, więc ten jeden raz powinniśmy chcieć być na czasie, podążać za trendami, a w tym pomoże nam książka Kim McKay i Jenny Bonnin.
Ocena: 6/6
Za książkę gorąco pragnę podziękować Wydawnictwu G+J RBA, a także portalowi Sztukater, który mi ją udostępnił.
Prześlij komentarz