NOWOŚCI

wtorek, 19 maja 2009

435. Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków, reż. David Hand

Reżyseria: David Hand
Reżyser polskiego dubbingu: Seweryn Nowicki, Jerzy Twardowski
Scenariusz: Webb Smith, Otto Englander, Ted Sears, Dorothy Ann Blank, Richard Creedon
Zdjęcia: Maxwell Morgan
Muzyka: Leigh Harline, Larry Morey, Paul J. Smith, Frank Churchill
Kraj: USA
Gatunek: Animacja / Musical / Baśń
Premiera światowa: 21 grudnia 1937
Premiera polska: 25 maja 2001
Dubbing polski:
           Maria Modzelewska jako Królewna Śnieżka (1938)
           Jadwiga Smosarska jako Królewna Śnieżka (1947)
           Aleksander Żabczyński jako Królewicz (1938)
           Adolf Dymsza jako Królewicz (1947)
           Leokadia Pancewiczowa jako Królowa
           Aleksander Fogiel jako Lustro
           Stefan Jaracz jako Leśniczy
Historia:
    Zła królowa potrafiąca władać czarną magią uważa się zanajpiękniejszą na świecie. Kiedy jednak zadała owe pytanie swojemu magicznemuLustru ten odpowiedział, że jest ona piękna, ale piękniejsza jest jejpasierbica imieniem Śnieżka. W ogromnej zazdrości Królowa chce, aby Leśniczyzabrał księżniczkę do lasu i tam ją zabił, aby w końcu ona mogła być tąnajpiękniejszą. Leśniczy jednak nie jest w stanie tego zrobić i puszcza Śnieżkęwolno. Ta zapuszcza się w las prowadzona przez leśne stworzenia, aż w końcudociera do małego domku zamieszkałego przez siedmiu krasnoludków. Śnieżkaprosi, aby pozwolili jej zostać, a ona w zamian będzie zajmować się ichdomkiem. Niestety Królowa dowiaduje się od swojego Lustra, że Leśniczy niespełnił swojego zadania i postanawia zabić Śnieżkę.
Moja opinia o filmie:
    „KrólewnaŚnieżka” jest jedną z bajek braci Grimm, która od wielu lat jest ekranizowana.Mogliśmy oglądać już wiele wersji animowanych i wiele fabularnych, w tym także wwersji dla dorosłych. Jak więc widać baśnie braci Grimm są jednymi znajbardziej znanych, jednakże w momencie, w którym za realizację animowanegofilmu wzięła się wytwórnia Walta Disneya film zyskał na wartości i więcej ludziją pokochało. Realizacja filmu przypadła David`owi Hand`owi, dla którego„Królewna Śnieżka” była jedną z ostatnim produkcji jaką udało mu się stworzyć.To dzięki niemu oraz samej historii film po 70 latach wciąż jest obecny wnaszych sercach.
    Filmten jest jedyny w swoim rodzaju ze względu na kilka szczegółów. Po pierwszemamy tutaj bardzo stary, przedwojenny dubbing. Słychać to i dzięki niemuprzenosimy się do tamtej epoki. Jednakże pomimo tego niektóre głosy nie dokońca mi pasowały, jak na przykład głos Śnieżki, ale dało się przeżyć. Piosenkimiały dość niskie tony i musiałam sporo sobie pogłośnić, aby w ogóle cośsłyszeć i rozumieć, a i tak ciężko mi to szło, no ale jakość dźwięku jest temuraczej winna. Powinni go odnowić.
    Kolejnymatutem filmu jest zdecydowanie animacja. Co prawda nie mamy tutaj tak wielubarw i tak kształtnych twarzy jak to bywa w przypadku tych nowszych animacji,ale i tak ma ona coś w sobie. Rysy twarzy Śnieżki nie są co prawda mocnozarysowane, ale jednakże i tak sprawia wrażenie pięknej. Jednakże nie wiem czemu,ale piękniejsza wydawała mi się Królowa. No, ale Lustro nigdy nie kłamie ;P Poprostu była dojrzalsza i może stąd mi się to wzięło. Moją uwagę najbardziejskupiała animacja krasnoludków. Każdy właściwie wyglądał tak samo, ale twórcyodznaczyli je tak, aby wyróżniały się pomiędzy sobą. To jest dużym plusem.Najefektowniejsza ze wszystkiego była oczywiście trumna jaką stworzono dlaŚnieżki. Myślę, że wszyscy oglądali już tą bajkę więc z pewnością wiecie, że wkońcu Królowa ją dopada i pod przebraniem staruszki daje jej zatrute jabłko.Och ile razy już to widziałam :D Tak czy inaczej bajka miała coś w sobie, cośczego nie mają współczesne bajki Disneya.
    „KrólewnaŚnieżka” jest z pewnością jedną z tych bajek, która niesie za sobą pewne naukidla dzieci. Przy tworzeniu nowoczesnych bajek często zapomina się o tym po cotak naprawdę są bajki. Bajki są skierowane do najmłodszych w związku z czympowinien wynikać z niego odpowiedni morał. W tym filmie nie było może jakiegośkonkretnego ogólnego morału, ale były za to różnego rodzaju nauki, którestarała się wpoić Śnieżka krasnoludkom. Główną z tych nauk było z pewnościąmycie rąk przed posiłkiem. Z pewnością także umiejętność współpracy i pomocyprzy porządkach domowych. A także to, że jest czas na obowiązek, a dopieropóźniej jest czas na odpoczynek i zabawę. Dlatego właśnie ta bajka jest idealnadla młodszych dzieci. Ponieważ widząc to w filmie będą naśladowali swojeulubione postacie.
    Odubbingu już troszkę wspomniałam, ale teraz chciałabym rozwinąć ten temat.Reżyserami polskiego dubbingu dla wersji z roku 1947, czyli z tego, z któregoja oglądałam film, są Jerzy Twardowski i Seweryn Nowicki. Żadnego z tych panówbliżej nie znam, ponieważ żyli oni na początku XX wieku, ale Nowickireżyserował także dubbing polski do późniejszego „Kopciuszka”. Wówczas Śnieżcegłosu użyczyła Jadwiga Smosarska, która występowała wcześniej w takich filmachjak „Trędowata”, czy też „Ziemia obiecana”. To właśnie jej głos miał takieniskie tony. Nie do końca rozumiałam co mówi. No, ale dzięki niej postaćnabrała ciekawej formy, była jednocześnie urocza i przemiła. Królewicz mówiłgłosem Adolfa Dymszy, który zagrał w ekranizacji „Janko Muzykanta”, alenajbardziej wbił się w pamięć rolą Nikodema Dyzmy. Właściwie niewiele siępojawiał w tym filmie, dlatego niewiele mogę o nim powiedzieć. NatomiastKrólowa mówiła głosem Leokadii Pancewiczowej. Jak nie trudno się domyślićwszystkie wymienione osoby już nie żyją. Minuta ciszy ku ich pamięci.
    Wsumie to bajka nie wywiera aż tak wielkich emocji jak inne bajki. Jednakże towcale nie sprawia, że jest gorsza. Jest po prostu filmem starym i jak namożliwości tamtych czasów jest bardzo piękny. Ja nie mam ku temu żadnychwątpliwości. Urzeka swoimi postaciami oraz historią. Myślę, że każdy zna tąhistorię i tą akurat bajkę. I to sprawia właśnie, że ta historia jestponadczasowa. I dlatego właśnie myślę, że przetrwa jeszcze wiele pokoleń iwszyscy będą ją nadal kochać.
Ulubione sceny:
*    Śnieżka przybywa do domku krasnoludków.
Kącik refleksyjny:
    Czyjak byliście mali to chcieliście być księżniczkami / księżmi? Patrzyliściekiedyś na złe strony takiego życia? Czy myślicie, że macocha może prawdziwiepokochać nie swoje dziecko? Czy tak jak Leśniczy wypuścilibyście Śnieżkę nawolność?
OCENA: 8/10            Bardzo dobry
      

2 komentarze :

  1. Jak ja lubię tą bajkę. Filmu co prawda nie widziałam, ale znam ją z książeczek dla najmłodszych i byłam na balecie Królewna Śnieżka. Bardzo sympatyczna bajka.

    OdpowiedzUsuń
  2. bajka jest cudna <33333

    OdpowiedzUsuń